Wózek widłowy elektryczny - zobacz najlepsze kategorie wózków elektrycznych!
Wózek widłowy elektryczny - zobacz najlepsze kategorie wózków elektrycznych!

1. Elektryczne wózki widłowe: rodzaje

Mówiąc o elektrycznych wózkach widłowych, należy w pierwszej kolejności wyróżnić ich rodzaje. Takie działanie pozwoli na dopasowanie odpowiedniego sprzętu do potrzeb przedsiębiorstwa i realizowanych w nim projektów. Na rynku dostępne są wózki widłowe elektryczne, takie jak:

  • wózki widłowe czołowe

Odpowiednie do prac na magazynach, halach produkcyjnych, chłodniach i wszędzie tam, gdzie przestrzeń do transportowania towarów jest wąska, nie pozwalająca na jazdę pojazdów o dużych gabarytach.

  • wózki widłowe wysokiego składowania

To charakterystyczny rodzaj wózków widłowych elektrycznych (tzw. wózki boczne). Dlaczego? Ponieważ przez specyficzne parametry są przede wszystkim wykorzystywane na powierzchniach magazynowych. To pojazdy o zwartej budowie, niewielkich rozmiarach, które bardzo dobrze sprawdzają się do zadań polegających na rozmieszczaniu towarów na wysokich regałach.

Magazyn - elektryczny wózek do Twojej firmy - dobierz najlepszy w oparciu o potrzeby przedsiębiorstwa!
Magazyn - elektryczny wózek do Twojej firmy - dobierz najlepszy w oparciu o potrzeby przedsiębiorstwa!
  • wózki widłowe przegubowe

Te pojazdy sprawdzają się w pracach przeładunkowych, transportowych, jak i podczas zadań z zakresu wysokiego składowania. Mogą być wykorzystywane do prac wewnątrz oraz na zewnątrz hal magazynowych.

  • wózki widłowe paletowe z napędem elektrycznym

Wśród tej grupy wózków widłowych elektrycznych wyróżnia się wózki prowadzone, z masztem, z podestem dla operatora, jak i te z miejscem postojowym dla operatora. Największą zaletą tego typu sprzętu jest - rozmiar. Niewielkie gabaryty tych wózków elektrycznych pozwalają na efektywną, sprawną pracę nawet na niewielkich przestrzeniach lub na tych cechujących się wieloma, ciasnymi korytarzami. Przeznaczone są do prac prowadzonych na płaskich powierzchniach. Co więcej, wózki te, są bardzo ciche i proste w obsłudze.

2. Napęd elektryczny wózków widłowych

Instalacja w wózkach widłowych elektrycznych akumulatora, a nie wlewu paliwa, pozwala na bezpieczne poruszanie się pojazdów po przestrzeniach zamkniętych. Działanie akumulatora, czyli ładowanej prądem wymiennej baterii jest nieskomplikowane - każda bateria posiada precyzyjnie określoną moc, jak i czas wydajnej pracy. W momencie wyładowania się akumulatora, należy go naładować, a po tym działaniu można znów w pełni korzystać z wózka widłowego. Czy da się usprawnić pracę jeszcze bardziej, tak, by uniknąć wyładowania się akumulatora podczas realizacji zadań? Tak, wystarczy wdrożyć rozwiązanie, jakim jest inwestycja w podwójny akumulator. Dwie baterie pozwalają na ograniczenie przestojów w pracy, gdyż zasilają wózek elektryczny widłowy zamiennie.

3. Budowa wózków widłowych elektrycznych

Budowa wózka widłowego elektrycznego ma istotny wpływ na komfort pracy zarówno operatora, jak i osób, które pracują w miejscu poruszania się pojazdu. Na budowę wózków widłowych składają się elementy t.j.:

  • widły,
  • karetka,
  • maszt,
  • przeciwwaga,
  • rama,
  • przedział operatora,
  • klatka bezpieczeństwa,
  • krata ochronna,
  • układ elektryczny.

Warto mieć na uwadze fakt, iż nie ma jednej uniwersalnej budowy wózka widłowego elektrycznego. Elementy w wózkach widłowych różnią się w zależności od rodzaju wózka, wybranej konstrukcji pojazdu. Powyżej zostały wymienione elementy najbardziej popularnego pojazdu, czyli - wózka widłowego czołowego.

4. Elektryczne wózki, czy ich napęd jest bardziej EKO, niż wózków spalinowych?

Wózki widłowe elektryczne, które działają dzięki akumulatorom ładowanych za pomocą prądu, stanowią zdecydowanie atrakcyjniejszą alternatywę, aniżeli wózki widłowe spalinowe. Po pierwsze, to pojazdy, które są wydajne, efektywne, bezpieczne. Po drugie praca za pomocą wózków widłowych elektrycznych jest możliwa w zamkniętych obiektach, a po trzecie nie emitują szkodliwych spalin do środowiska.

5. Zastosowanie elektrycznych wózków widłowych

Elektryczne wózki widłowe to pojazdy, które wykorzystywane są do prac wykonywanych na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Odpowiednio dobrane radzą sobie bardzo dobrze z transportem towarów czy magazynowaniem produktów na zróżnicowanych wysokościach. Bardzo ważne jest przed dokonaniem inwestycji w wózek widłowy elektryczny, aby przeprowadzić dokładną analizę potrzeb firmy i tego, do jakich zadań docelowo będzie wykorzystywany pojazd. Najczęściej wózki widłowe elektryczne spotykane są w takich miejscach, jak:

  • sklepy wielkopowierzchniowe,
  • magazyny,
  • firmy logistyczne,
  • firmy transportowe,
  • zakłady produkcyjne, fabryki,
  • firmy sadownicze i rolne.

6. Elektryczne wózki widłowe: rodzaje baterii

LFP

Znane od lat 90-tych są baterie litowo-jonowe LFP, które na początku stosowane były do zasilania niewielkich i przenośnych urządzeń. Z czasem baterie te zaczęto montować w dużych maszynach przemysłowych, jak i w wózkach widłowych. Te litowo-żelazowo-fosforanowe baterie okazały się idealnym rozwiązaniem, pozwalającym na efektywne, szybkie oraz proste ładowanie. Wózek widłowy od powstania LFP był dostępny w wersji z akumulatorem, napędzany benzyną lub olejem napędowym.

NMC

Wózki widłowe najczęściej wykorzystywane są do przewożenia ładunków, z tego powodu opcja zapewniająca, jak najdłuższą pracę pojazdu jest istotna. Przełomem w tematyce ładowania wózków elektrycznych, było wdrożenie możliwości ich pracy za pomocą opisanych powyżej baterii  LFP. Jednakże kolejnym ważnym etapem w kwestii ładowania jest rok produkcji nowych baterii - 2009. Elektryczne wózki zostały zmodyfikowane o ogniwa NMC, czyli o baterie litowo-jonowe. Cechami charakterystycznymi dla tego typu baterii jest ich wysoka gęstość energii, dzięki czemu wózki z takim wyposażeniem są zdecydowanie bardziej kompaktowe i lekkie.

7. Elektryczne wózki widłowe: ładowanie baterii

W miejscu ładowania akumulatora, nie należy wykonywać żadnych czynności, które mogłyby wywołać iskrzenie, a także podwyższenie temperatury otoczenia. Zabronione jest w okolicach baterii spawanie, palenie papierosów, korzystanie z innych elektrycznych narzędzi. Ważne jest, by przed odłączeniem akumulatora od ładowania wyłączyć prostownik, a co więcej, aby nie kłaść żadnych przedmiotów na baterii.

8. Wózek widłowy zalety

Elektryczny wózek i jego zalety - sprawdź, pozycje w ofercie Manitou i dobierz idealny udźwig do prac w Twojej firmie!
Elektryczny wózek i jego zalety - sprawdź, pozycje w ofercie Manitou i dobierz idealny udźwig do prac w Twojej firmie!

Elektryczne wózki widłowe posiadają liczne zalety, takie jak:

  • cicha praca,
  • możliwość pracy wewnątrz i na zewnątrz budynków,
  • wysoko efektywna praca,
  • dynamiczny sposób jazdy,
  • różnorodne modele wózków o różnym udźwigu,
  • wysoka wytrzymałość,
  • niewielkie koszty związane z użytkowaniem pojazdów,
  • szeroki wybór urządzeń o wydajnym i ekonomicznym napędzie.

Szukasz oferty z wózkami widłowymi, która jest warta uwagi, ze względu na wysoką jakość wykonania wózków, a także atrakcyjne i konkurencyjne ceny? Zobacz pojazdy od Manitou: manitou.pl/53-elektryczne-wozki-widlowe i ciesz się efektywną oraz wydajną pracą w swojej firmie.

Podsumowanie

Magazyn - Manitou, Toyota, Lemarpol wózki widłowe elektryczne - najlepsza oferta dla Twojej firmy!
Magazyn - Manitou, Toyota, Lemarpol wózki widłowe elektryczne - najlepsza oferta dla Twojej firmy!

Urządzenia, takie jak wózki widłowe elektryczne są nieustannie ulepszane, modyfikowane i dostosowywane przez ich producentów do rosnących oczekiwań, na które jasno wskazują klienci. Rozwój transportu, przemysłu spożywczego, rolnictwa i wielu innych branż sprawia, iż pojawia się coraz więcej zmiennych, które można poprawić w wózkach widłowych.

Wybierając wózek widłowy elektryczny, należy pamiętać przede wszystkim o tym, do jakich prac będzie on wykorzystywany, jakie są oczekiwania wobec niego, a także jaka wysokość podnoszenia ładunków i ich waga pozwoli wózkowi widłowemu elektrycznemu na swobodną, bezpieczną pracę. Warto też przed dokonaniem inwestycji sprawdzić używane wózki widłowe. Takie działanie pozwala na wybór sprzętu w dobrym stanie i w zdecydowanie atrakcyjniejszych cenach.

Komentarze

Dodaj komentarz