Materiał prasowy / JSW
Materiał prasowy / JSW

To owoc wspólnego projektu "Drugie życie banerów", zainicjowanego przez zespół promocji JSW i wolontariuszki z Klubu Seniora w Połomi.

Inicjatywa zrodziła się z troski o środowisko naturalne. "Zużyte banery to dziesiątki kilogramów plastiku, którego utylizacja jest kosztowna i uciążliwa. Postanowiliśmy zagospodarować je w sposób przyjazny dla ludzi i środowiska" - wyjaśnia Katarzyna Bajer, kierowniczka zespołu promocji JSW.

Początkowo rozważano wykorzystanie banerów do produkcji schronisk dla zwierząt, jednak okazało się to niewykonalne. Finalnie, pomysł skupił się na stworzeniu wytrzymałych i wodoodpornych toreb na zakupy. "Materiał z naszych banerów nie pochłania zapachów i łatwo się go czyści, co czyni je idealnymi na codzienne zakupy" - podkreśla Bajer.

Kobieta szyjąca na maszynie
fot. Jacek Stefaniak / Materiał prasowy JSW

Pierwszym krokiem było znalezienie szwalni, która poradzi sobie z trudnym w obróbce materiałem banerów. Na ratunek przyszły wolontariuszki z Klubu Seniora w Połomi, dysponujące odpowiednim zapleczem technicznym i krawieckim doświadczeniem.

– Kiedy JSW zwróciła się do nas z prośbą o pomoc przy szyciu toreb z niepotrzebnych banerów od razu wiedziałam, że ten ekologiczny projekt przypadnie do gustu paniom z naszego Klubu Seniora. To są aktywne i przedsiębiorcze kobiety, które chętnie podejmują się nowych wyzwań. Ekologiczny wymiar projektu stanowił dla nich dodatkową zachętę. Po latach prowadzenia gospodarstwa domowego szycie dla naszych wolontariuszek nie ma żadnych tajemnic. W Ośrodku Kultury w Połomi mamy odpowiednie zaplecze techniczne, bo cztery lata temu Fundacja JSW sfinansowała zakup profesjonalnych maszyn krawieckich. Mamy możliwości i jest olbrzymi zapał, więc panie od razu ruszyły do społecznej pracy – podkreśla Aleksandra Wita, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mszanie. 

Dziesięć wolontariuszek spotyka się raz lub dwa razy w tygodniu, szyjąc torby z zapałem i zaangażowaniem. Ich praca owocuje setkami ekologicznych toreb, które trafiają do pracowników JSW i mieszkańców Jastrzębia-Zdroju, stanowiąc praktyczną i przyjazną dla środowiska alternatywę dla plastikowych jednorazówek.

Projekt "Drugie życie banerów" to nie tylko sposób na zagospodarowanie odpadów, ale również przykład udanej współpracy na rzecz lokalnej społeczności i ochrony środowiska. Pokazuje on, że nawet z pozornie bezużytecznych materiałów można stworzyć coś wartościowego i praktycznego, dając im nowe życie i przyczyniając się do budowania bardziej zrównoważonej przyszłości.

Komentarze

Dodaj komentarz