Materiał partnera / iStock
Materiał partnera / iStock

Logo kliniki Stoma Dental

Miejsce to od ponad dekady oferuje swoim pacjentom najwyższą jakość usług stomatologicznych, dzięki czemu zdobyło zaufanie wielu mieszkańców regionu. Nie tylko jakość usług sprawia, że Stoma-Dental jest wyjątkowy. Klinika aktywnie angażuje się w działalność charytatywną, często współpracując między innymi z redakcją Tygodnika Regionalnego "Nowiny". Ponadto, na terenie rybnickich szkół i przedszkoli higienistki kliniki przekazują młodszym pokoleniom wiedzę na temat prawidłowej higieny jamy ustnej.

Oferta kliniki jest szeroka i kompleksowa. Od stomatologii zachowawczej, przez protetykę, implantologię, chirurgię, aż po ortodoncję. Dzięki nowoczesnym technologiom diagnostycznym, takim jak TK czy RTG, pacjenci mogą być pewni precyzyjnej diagnozy. Szczególnym udogodnieniem jest możliwość przeprowadzania zabiegów w pełnej narkozie, co czyni wizytę jeszcze bardziej komfortową dla pacjentów.

Głównym tematem dzisiejszej rozmowy jest nowoczesna protetyka.

Na czym polega ta najnowsza protetyka i czym różni się od technik stosowanych wcześniej?

Nowoczesna protetyka polega głównie na wykorzystaniu technologii cyfrowej, w ramach której korzystamy przede wszystkim z komputerów i systemów CAD/CAM. W stosunku do tradycyjnych metod staramy się unikać kwestii analogowych, czyli eliminować konieczność wykonywania wycisków z masą alginatową czy wycisków silikonowych. W naszej placówce korzystamy głównie ze skanerów wewnątrzustnych, co pozwala nam, jeszcze tego samego dnia, zabezpieczyć pacjenta poprzez przygotowanie dla niego korony czy mostów. Po tym, jak pacjent przychodzi do nas na wizytę, przygotowujemy ząb poprzez jego szlifowanie, zmniejszając jego wymiary pionowe i poziome, a następnie pobieramy skan, który jest cyfrowym odpowiednikiem tradycyjnego wycisku. W pracowni technik przetwarza ten materiał, tworząc projekt koron tymczasowych, a później, bazując na tym skanie lub na nowym skanie dokładnie dopasowanym pod pracę ostateczną, przeprowadzamy modelowanie w systemie CAD/CAM.

Jakie są korzyści dla pacjenta wynikające ze stosowania nowoczesnej protetyki?

Korzyść wynikająca z oparcia całego procesu na technologii komputerowej i cyfryzacji polega przede wszystkim na większej wygodzie dla pacjenta. Możemy dzięki temu znacznie zredukować dolegliwości i dyskomfort pacjenta związany z tradycyjnymi wyciskami – takimi, które często prowadziły do uczucia nudności, wymiotów czy odruchów wymiotnych. Dzisiejsze technologie umożliwiają nam również wykonanie różnorodnych prac protetycznych, zarówno stałych, jak i ruchomych, przy użyciu komputerowego systemu CAD/CAM. W naszym gabinecie jesteśmy w stanie zapewnić pacjentowi szeroką gamę rozwiązań protetycznych, od koron, przez mosty, po całą protetykę ruchomą. Warto także podkreślić, że technologie cyfrowe mogą być z powodzeniem wykorzystywane także w protetyce na implantach.

Z jakimi problemami pacjenci najczęściej zgłaszają się do Pani gabinetu?

Pacjenci najczęściej przychodzą z problemami takimi jak "ułamał mi się ząb" czy "muszę usunąć zęba – co dalej?". Często zastanawiają się też, co zrobić, gdy muszą usunąć wszystkie zęby, ale nie chcą zostać bez nich, albo po prostu chcą wymienić swoje zęby na nowe, piękniejsze. Wielu pacjentów wychodzi z założeniem, że jedynym rozwiązaniem jest tradycyjna protetyka, w której oszlifujemy zęby i przygotowujemy koronę czy protezę całkowitą. Jednak nie zawsze jest to jedyna droga – czasami możemy zaproponować licówki, bonding, czyli odbudowę estetyczną, a nie tylko i wyłącznie twardą protetykę.

Jakie obawy pacjentów są najbardziej powszechne podczas wizyty u protetyka?

Wielu pacjentów obawia się przede wszystkim utraty zęba, zwłaszcza jeśli jest to ząb widoczny, na przykład jedynka. W takich sytuacjach protetyka okazuje się być idealnym rozwiązaniem. Gdy decydujemy się na usunięcie zęba, szykujemy pacjenta pod most tymczasowy, który może być noszony od tygodnia do nawet trzech miesięcy. Zalecamy jednak, by po usunięciu zęba, odbudowa tymczasowa była noszona przez 2 do 3 miesięcy. Dzięki temu dajemy czas dziąsłu na zanik, co pozwoli na lepsze dopasowanie finalnej pracy protetycznej. Naszym celem jest zapewnienie, że prace protetyczne idealnie przylegają do dziąseł, co minimalizuje ryzyko problemów związanych z zaleganiem resztek pokarmowych czy płytki bakteryjnej.

Czy wizyty u protetyka są czymś, czego pacjenci powinni się obawiać?

Nie ma powodu do obaw. Naszym głównym celem jest przywrócenie pacjentowi zdrowego i pięknego uśmiechu. Chociaż estetyka jest ważna, nie można zapomnieć także o właściwej okluzji. Jako protetyk dbam o odpowiednią relację między górnymi a dolnymi zębami oraz o kwestie związane z zestawem skroniowo-żuchwowym. To wszystko jest równie ważne i warto o tym pamiętać.

Komentarze

Dodaj komentarz