Okno na świat

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszą szkołę bez komputerów. Trudno też lekceważyć fakt, że w krajach wysokorozwiniętych najbardziej dynamicznie rozwijającym się trendem edukacyjnym jest nauczanie przez internet. Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu stara się nadążyć za tymi tendencjami i z powodzeniem wykorzystuje internetową platformę edukacyjną do wspomagania nauczania.
Od ponad roku przy PCKU działa tzw. LOKNO, czyli Lokalny Ośrodek Kształcenia na Odległość. Jego głównym zadaniem jest stosowanie e-learningu, czyli nauczania przez internet. – Chociaż takie nauczanie nie zastąpi tradycyjnego procesu kształcenia, słuchaczy to wciąga i znacznie ułatwia im pracę. Nie muszą chodzić do biblioteki, bo nauczyciele gwarantują dostęp do literatury i notatek. Mogą się uczyć, kiedy chcą i gdzie chcą – mówi Michał Weczerek, administrator systemu, nauczyciel PCKU. Platforma edukacyjna to nic innego jak wirtualna szkoła. Każdy ma swoje role: jest dyrektor – administrator, nauczyciele, uczniowie, do szkoły mogą wejść tylko uprawnione osoby, działalność dydaktyczna jest archiwizowana, a prywatność zachowana. Jej atutem jest to, że można w niej być, przebywając w dowolnym miejscu na świecie, jeśli tylko jest tam dostęp do internetu.
Wodzisławska szkoła eksperymentuje z e-learningiem od 2001 roku. Pierwotnie polegało to na zamieszczaniu materiałów dla słuchaczy na stronie internetowej i kontakcie z wykorzystaniem poczty elektronicznej. Projekt upadł ze względu na ograniczony i zbyt kosztowny wówczas dostęp do sieci. Do przełomu doszło trzy lata później, gdy zapadła decyzja o utworzeniu platformy edukacyjnej. Po spełnieniu wymogów technicznych, w październiku 2005 roku, system wystartował. Dziś służy on do wspomagania kształcenia słuchaczy szkoły w systemie zaocznym i eksternistycznym. Uruchomienie platformy edukacyjnej nie jest łatwe.– Co prawda można skorzystać z darmowej platformy Moodle, ale aby wykorzystać ją do nauczania, trzeba mieć kogoś, kto uruchomi system i zajmie się jego administrowaniem. Mogą sobie na to pozwolić niektóre uczelnie, o szkołach ponadgimnazjalnych nie słyszałem – dodaje administrator. Chociaż polskie władze oświatowe dostrzegają zalety e-learningu, nie można rozwinąć skrzydeł z powodu braku odpowiednich aktów prawnych. Póki co, platforma edukacyjna Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego wspomaga tradycyjne formy nauczania, ale w każdej chwili może być wykorzystana w szerszym zakresie. – Od strony technicznej jesteśmy do tego przygotowani – zapewnia Michał Weczerek.

1

Komentarze

  • PCKU Podziekowanie 27 kwietnia 2007 12:45Serdecznie dziękuję Redakcji i autorce tekstu za wspaniały tekst. Na szkolnej stronie internetowej znajdziecie państwo mały rewanż

Dodaj komentarz