Joanna Bartel i Mirek Jędrowski podczas nagrania szlagieru „Życie po śmieciach” / TVS Silesia
Joanna Bartel i Mirek Jędrowski podczas nagrania szlagieru „Życie po śmieciach” / TVS Silesia

Już nie będzie się opłacało wywozić śmieci do lasu! W połowie lipca prezydent RP podpisał ustawę
o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a tym samym przekazał samorządom władztwo nad odpadami. Oznacza to, że od 1 stycznia 2012 roku będzie obowiązywało nowe tzw. prawo śmieciowe.
Nowa ustawa wprowadza wręcz rewolucyjne zmiany w polskim systemie gospodarki odpadami komunalnymi. Szczegóły nowego przepisu przedstawił na spotkaniu z samorządowcami w Bielsku-Białej Bernard Błaszczyk, wiceminister ochrony środowiska. Samorządowcy usłyszeli wprost, że odwrotu już nie ma. Ministerstwo Środowiska ustaliło nawet konkretne terminy i zadania dla gmin, które będą krok po kroku wdrażały nową ustawę. Mają na to 18 miesięcy. Mogą jednak już wcześniej wdrożyć nowy system, to znaczy gospodarować odpadami i pobierać opłaty.
Wiceminister Błaszczyk mówił m.in., że przekazanie gminom tych kompetencji jest sercem reformy gospodarki odpadami. – Dzięki skupieniu tych kompetencji w rękach samorządów mamy szansę na uzdrowienie systemu gospodarki odpadami w Polsce. Jeśli chcemy być atrakcyjni i liczyć się w Europie, musimy mieć posprzątane gminy i musimy się na to odważyć. Polska nie może już być brudasem w Europie – przekonywał wiceminister. Dodał, że wdrożenie zapisów nowej ustawy pozwoli ograniczyć degradację środowiska, a także uporządkować i uszczelnić system gospodarowania odpadami komunalnymi.
Od tej pory mieszkańcy nie będą samodzielnie podpisywali umów na odbiór śmieci. Teraz wszystkim zajmie się gmina, która będzie wyłaniała firmy odbierające śmieci w przetargach, będzie też odbierała od mieszkańców odpady. Tym samym nikomu już nie będzie się opłacało wywozić śmieci do lasu, bo za ich odbiór i tak będzie musiał zapłacić.
Wdrożenie nowej ustawy będzie wymagało społecznych konsultacji oraz akcji edukacyjnych. Pomoc w ich dofinansowaniu i zorganizowaniu zaproponowała Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚ-u. Powołała się na doświadczenia zebrane podczas trwającej już pół roku kampanii „Życie po śmieciach”, największej tego typu w kraju. Co budzi największe wątpliwości gmin? Z pewnością kwestie ustalania opłat, sposoby przeprowadzania przetargów na odbiór śmieci, tworzenie rejonów ich zagospodarowania i tempo wprowadzania zmian.

Komentarze

Dodaj komentarz