Nadchodzi rewolucja w śmieciach
Na czym polega nowa ustawa śmieciowa? Jakie spowoduje zmiany? – pytali śląscy samorządowcy na spotkaniu z Bernardem Błaszczykiem, wiceministrem środowiska.
Od prawie dwóch miesięcy trwają konsultacje w związku z nowym prawem śmieciowym. – Właśnie teraz, zanim zacznie ono obowiązywać, jest czas na konsultacje i wyjaśnienie wątpliwości. Musimy ze sobą rozmawiać i nawzajem się słuchać – mówił wiceminister Błaszczyk. Przekonywał, że mimo wielu obaw i wątpliwości nowa ustawa jest lepsza i nowocześniejsza od obecnej. – Dzięki niej Polska stanie się czystym krajem. Możliwe będzie uszczelnienie systemu gospodarki odpadami i zmniejszenie ilości śmieci składowanych, a także likwidacja nielegalnych wysypisk. Nastąpi również poprawa jakości powietrza i wzrost świadomości ekologicznej społeczności lokalnych – argumentował Bernard Błaszczyk.
Nowa ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2012 roku. Gminy będą miały 18 miesięcy na jej wdrożenie. – Jeśli samorządowcy będą ze sobą współpracowali i wymieniali się doświadczeniami, wówczas wdrożenie przepisów w terminie jest realne – mówił Jacek Ziora, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Ważna będzie także edukacja, co podkreślała Gabriela Lenartowicz, prezes katowickiego Funduszu. WFOŚ już teraz jest gotowy wspierać lokalne kampanie społeczno-edukacyjne skierowane do dorosłych mieszkańców. Samorządowcy pytali także o rolę gmin w budowaniu instalacji czy zasady określania opłat za wywóz śmieci od letników. Dyskutowano także o perspektywach segregacji odpadów prowadzonej przez samych mieszkańców oraz o możliwych kontrowersjach związanych z przetargami na usługi śmieciowe.

Komentarze

Dodaj komentarz