Ta akcja była doskonałym pomysłem! / joannabartel.com
Ta akcja była doskonałym pomysłem! / joannabartel.com

Przez kilka ostatnich miesięcy z reklam na autobusach uśmiechała się do nas Joanna Bartel, która była twarzą kampanii „Życie po śmieciach”. Lubiana aktorka walczyła o czystość na rodzinnym Śląsku.
Bartel przekonywała wszystkich do segregacji śmieci słowami „Czysty Śląsk – tukej chca mieszkać”. Reklama była częścią największej w kraju akcji edukacyjno-społecznej, która promowała nową ustawę śmieciową. Realizowały ją śląskie media oraz Fundacja bez Granic przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Akcja została niedawno podsumowana, trwała dziewięć miesięcy. Co udało się w tym czasie zrobić?
Działo się naprawdę bardzo dużo. Odbyły się happeningi uliczne na rzecz nowej ustawy śmieciowej regulującej prawo gminnych samorządów do zarządzania śmieciami, zorganizowano konkursy dla widzów i czytelników popularyzujących konieczność dbania o czysty i posprzątany region. Udało się stworzyć jedyną w Polsce interaktywną internetową mapę dzikich wysypisk. Dzięki niej mieszkańcy mogli precyzyjnie wskazywać miejsca, gdzie tworzyły się dzikie wysypiska śmieci. Dziennikarskie patrole kontrolowały i opisywały ich likwidację.
– Kampania przyczyniła się do wyzwolenia prawdziwej społecznej mobilizacji mieszkańców regionu zainteresowanych czystymi oraz posprzątanymi ulicami i lasami bez śmieci. Nie byłoby to możliwe bez dziennikarzy, którzy włączyli się do akcji oraz wyszli poza swą zwyczajową rolę obserwatorów bieżących wydarzeń i podjęli misję uspołecznienia ekologii – powiedziała Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach.
W gazetach ukazało się wiele artykułów, stacje emitowały dziesiątki programów. Wszystko po to, aby zwrócić uwagę mieszkańców regionu na konieczność walki z dzikimi wysypiskami śmieci i uporządkowanie naszej gospodarki odpadami na wzór rozwiązań nowoczesnych, stosowanych w innych europejskich krajach.
– Akcja „Życie po śmieciach” stała się gigantyczną konsultacją społeczną dla nowoczesnej ustawy śmieciowej. Bez takich inicjatyw i szerokich akcji edukacyjnych nie sposób rozsądnie wydawać unijne pieniądze na poprawę jakości naszego życia. Dlatego to, co wydarzyło się w województwie śląskim w sprawie edukacji społecznej wokół śmieci, może z powodzeniem być wzorem dla innych części kraju – powiedziała Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego na spotkaniu w Katowicach.
Przypomnijmy, że przyjęta ustawa wejdzie w życie za 18 miesięcy. Dzięki nowym przepisom więcej odpadów z naszych domów trafi do wtórnego wykorzystania, a mniej na wysypiska śmieci. Nowe przepisy sprawią też, że z lasów i parków znikną dzikie wysypiska. – Płacąc za odbiór odpadów, nikomu nie będzie się już ich opłacało pozbywać w sposób nielegalny – podkreślał minister Błaszczyk. Niewykluczone, że kampania „Życie po śmieciach” będzie kontynuowana.

Komentarze

Dodaj komentarz