Wydali wyrok na hospicja?

Do lipca tego roku hospicja (także domowe), zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze muszą przekształcić się w podmioty lecznicze i zarejestrować w rejestrze właściwego wojewody. Oznacza to, że będą musiały przekształcić się w przedsiębiorstwa! Poseł PiS Bolesław Piecha oświadczył w poniedziałek, że jest to praktycznie wyrok śmierci na hospicja w Polsce. Problem dotyczy również Rybnika, Żor, Jastrzębia i Raciborza, bo tam przecież działają hospicja! Zdaniem posła Piechy wymogi ustawowe rodzą poważne konsekwencje, bo hospicja stracą możliwość pozyskania środków z jednoprocentowego odpisu od podatku dochodowego osób fizycznych.
– Obecnie nie wolno prowadzić działalności gospodarczej, jeśli chce się ubiegać o jeden procent – mówi Piecha. I dodaje, że hospicjum nie jest miejscem prowadzenia biznesu. – Jeśli ktoś myśli inaczej, nie rozumie zasady działania ruchu hospicyjnego – podkreśla Piecha. Ponadto podmioty prowadzące działalność charytatywno-opiekuńczą, a więc kościoły i inne organizacje non profit, nie będą mogły przyjmować darowizn w postaci farmaceutyków, wyrobów medycznych czy artykułów spożywczych specjalnego przeznaczenia. – W hospicjach używa się dużych ilości leków przeciwbólowych, na zakup których do tej pory pozwalały darowizny. Podobnie jest np. z pieluchomajtkami, których w myśl nowych przepisów nie będzie można dawać, bo to promocja i reklama! Tak samo będzie z artykułami spożywczymi specjalnego przeznaczenia – przestrzega Piecha.
Co więcej budżety hospicjów zostaną obarczone dodatkowym obowiązkowym ubezpieczeniem, wynikającym z ustawy o prawach pacjenta. – Składka wzrośnie w tym roku wielokrotnie. Konsekwencją jej nieopłacenia będzie wykreślenie z rejestru wojewody, a tym samym likwidacja – mówi Bolesław Piecha, który szefuje sejmowej komisji zdrowia. Jak dodaje, rozmawiał ze środowiskami, które prowadzą takie placówki, m.in. z siostrami boromeuszkami, urszulankami. – One nie są w stanie zakładać przedsiębiorstw, bo ich charyzmat mówi, że mają prowadzić działalność charytatywno-opiekuńczą – podkreśla Bolesław Piecha.
Polityk poinformował w Rybniku, że jego partia przygotowuje projekty aktów prawnych, które zmienią sposób finansowania służby zdrowia, doprowadzą do wycofania ustawy o działalności leczniczej, uproszczą i ujednolicą opłaty za wydanie leku refundowanego w aptece. Cała sprawa jest związana tzw. pakietem ustaw zdrowotnych (o refundacji leków, działalności leczniczej oraz prawach pacjenta i rzecznika praw pacjenta), które weszły w życie 1 stycznia tego roku. Wysłaliśmy do Ministerstwa Zdrowia pytania, czy hospicja stracą możliwość ubiegania się o pieniądze z procenta oraz o wsparcie w postaci darowizn. Czekamy na odpowiedzi.

2

Komentarze

  • Proboszcz Niech sobie Tusk zabiera ten jego 1 %. Nam Fudali 100 razy 21 lutego 2012 11:53stratę wyrówna.bo to wielki katolik.
  • Helmut aus Tirol Piecha jak zwykle bredzi.Niech się przekształcą i tak jak 21 lutego 2012 11:50wszyscy płacą podatki.Takie same prawa dla wszystkich.Dlaczego kościół ma być inaczej traktowany.Dotychczas Piecha więcej szkody dla Śląska narobił niż pożytku.

Dodaj komentarz