Sposb na naukę ekologii w szkołach? Przede wszystkim dobra zabawa, w czasie ktrej dzieciakom przekazywana jest wiedza ekologiczna / SP nr 1 w Rydułtowach
Sposb na naukę ekologii w szkołach? Przede wszystkim dobra zabawa, w czasie ktrej dzieciakom przekazywana jest wiedza ekologiczna / SP nr 1 w Rydułtowach

Pojazd wyposażony w atrakcyjne przyrządy ekologiczne odwiedził w tym tygodniu Szkołę Podstawową nr 1 w Rydułtowach oraz Szkołę Podstawową w Świerklanach Górnych. Uczniowie uczyli się o ekologii, ale w zupełnie inny, oryginalny sposób. – Zajęcia trwały u nas od godz. 8 do 14, w godzinnych cyklach, wzięli w nich udział wszyscy uczniowie naszej szkoły, czyli 619 dzieci – powiedziała nam Michalina Matuszek, zastepca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 im. Karola Miarki w Rydułtowach.
Dzieciom bardzo się podobało zielone kino. Żeby obejrzeć ekologiczne prezentacje, musiały same wytworzyć prąd, pedałując na rowerach. Układały także duże puzzle i klocki, grały, bawiły się i jednocześnie uczyły. – Są bardzo zadowolone, ponieważ mogły się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, na przykład o odnawialnych źródłach energii, takich jak wiatr czy słońce. Co roku staramy się inaczej świętować Dzień Ziemi, w tym roku mieliśmy naprawdę świetny – dodała wicedyrektor Matuszek. Natomiast wczoraj ekologiczny samochód zawitał do Świerklan Górnych.
Przypomnijmy, że niezwykła ekologiczna szkoła na kółkach działa m.in. dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który wsparł tę jedną z najciekawszych w kraju inicjatyw w zakresie edukacji ekologicznej przekazując dotację w wysokości 51 tys. zł. Pozostałe pieniądze na ten cel pochodziły ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Jak przekazują twórcy, mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej z zamontowanymi w pojeździe wiatrakami i systemami solarnymi, z zielonym kinem napędzanym rowerowymi prądnicami prezentuje walory przyrodnicze najbliższych okolic i jednocześnie pokazuje działania odnawialnych źródeł energii. Zapoznaje także dzieci ze zmianami klimatycznymi czy gospodarką odpadami i ich recyklingiem. Wiele urządzeń w tym ekologicznym pojeździe zasilanych jest słońcem i wiatrem.
Poprzez system modułów fotowoltaicznych oraz wiatraków montowanych na dachu samochodu zajęcia z ekologii są naprawdę niepowtarzalną szansą do zdobycia wiedzy i opanowania postaw oraz zachowań proekologicznych na co dzień, które każdy może zrealizować w swoim najbliższym otoczeniu.
Ekopojazd jeszcze w tym roku szkolnym odwiedzi 10 miast regionu i 60 szkół. Szansę na przeżycie ekologicznej przygody będzie miało więc kilka tysięcy uczniów. – Dzięki tym lekcjom wszyscy przekonają się, że ekologia to nie slogany, ale otaczająca ich codzienna rzeczywistość – mówi Rafał Adamus, wiceprezes katowickiego WFOŚ-u.

Komentarze

Dodaj komentarz