Pamiętajmy, że najmłodsi powinni mieć świadomość ekologiczną  / WFOŚ
Pamiętajmy, że najmłodsi powinni mieć świadomość ekologiczną / WFOŚ

Krótko mówiąc, oszczędzaj, oszczędzaj, oszczędzaj. Małymi kroczkami przysłużysz się środowisku – takie krótkie porady przekazuje katowicki Fundusz dzieciom. Są tutaj ciekawostki i zagadki, a także praktyczne porady, na przykład które zakątki domu mogą oczekiwać pomocy?
Warto ze swoimi pociechami odwiedzić stronę katowickiego WFOŚ-u i wspólnie pobawić się w ekologów. Można razem rozwiązać parę rebusów, posegregować wirtualne śmieci, posłuchać odgłosów zwierząt i zgadnąć, do kogo należą, a także poznać znaczenie popularnych oznakowań na opakowaniach.
Na kolorowej i ciekawie opracowanej stronie milusińscy mogą także poznać bliżej ekologiczne ośrodki dla dzieci w województwie śląskim. Ich działalność na różnych etapach wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

Fundusz dla dzieci
W naszym województwie istnieje kilka ośrodków powstałych z myślą o edukacji ekologicznej najmłodszych. W ciekawy i atrakcyjny sposób dzieci poznają w nich przyrodę, środowisko, uczą się o ekologii:

 

* Pokazowa Zagroda Żubrów, która znajduje się na terenie zabytkowego parku w Pszczynie. Odbywają się tutaj niesamowite lekcje! W zeszłym roku WFOŚiGW w Katowicach dofinansował w Warsztaty Edukacyjne Tropem Żubra. Od kwietnia do listopada uczestniczyło w nich 8 tysięcy dzieci!

* Mobilne Centrum Edukacji, czyli warsztaty ekologiczne na kółkach. Jest to inicjatywa realizowana przez Fundację Ekologiczną Arka. Charakterystyczny ekopojazd wyruszył w teren 12 kwietnia i odwiedził już wiele szkół, m.in. w naszym regionie. Dzięki niemu uczniowie mogą poznać tajniki energii odnawialnej dzięki zastosowaniu wiatraków i paneli fotowoltaicznych.

* Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Katowicach, w którym realizowana jest całoroczna kampania Gra w Zielone. W ramach tej kampanii odbywają się m.in. konkursy i warsztaty.

* Leśna Sala Edukacji w Nadleśnictwie Katowice, gdzie przyrodę mogą poznawać nawet osoby niewidome i niedowidzące. Oprócz dotykowej i zapachowej ekspozycji w Ogrodzie Zmysłów leśnicy proponują dzieciom jedyną w swoim rodzaju „leśną” bibliotekę. Jest to ksyloteka, w której zamiast książek są drewniane klocki. Dzięki nim można się nauczyć rozpoznawać gatunki drzew i cechy drewna.

* Śląski Ogród Botaniczny, który od 2011 roku ma siedzibę w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej ŚOB w Mikołowie. Obecnie realizuje niezmiernie bogate w treści programy: „Bliżej Ogrodu, bliżej Człowieka, bliżej Natury”, „Przyrodnicze spotkania”, „Rośliny i Klimat” oraz „Śląski Kalendarz Ekologiczny”.

* Radiowe audycje dla dzieci (Radio Plus Śląsk), w których tematyka ekologiczna połączona jest z mądrością biblijną. Wszak już od zarania dziejów bohaterowie biblijni posiadali świadomość ekologiczną...

Komentarze

Dodaj komentarz