Michał Podsiedlik przez dwie godziny odpowiadał na pytania Czytelnikw / Dominik Gajda
Michał Podsiedlik przez dwie godziny odpowiadał na pytania Czytelnikw / Dominik Gajda

 

Michał Podsiedlik z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach dyżurował w czwartek w redakcji "Nowin". A oto niektóre pytania i odpowiedzi.


Byłem zatrudniony na podstawie umowy zlecenia. Firma nie chce wydać mi świadectwa pracy. Jak mogę je uzyskać?
Sprawę umowy zlecenia regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Nie ma tam mowy o konieczności wydawania świadectwa pracy. Taki dokument (podobnie jak uprawnienia związane z godzinami nadliczbowymi, minimalnym wynagrodzeniem czy też urlopami wypoczynkowymi) należy dostarczyć osobie, która była zatrudniona na podstawie umowy o pracę. W przedstawionej sytuacji firma nie musi więc wydać Czytelnikowi świadectwa pracy.
 
Mam umowę o pracę na rok. Przez półtora miesiąca przebywałam na zwolnieniu lekarskim. Otrzymałam od pracodawcy skierowanie na kontrolne badania. Czy powinnam je wykonać jeszcze przed powrotem do pracy, czy dopiero pierwszego dnia po powrocie?
Badania lekarskie (wstępne, okresowe, kontrolne) powinny być wykonywane w miarę możliwości w godzinach pracy. Pracownik ma obowiązek zrobić to w czasie wolnym tylko wtedy, gdy nie jest to możliwe w godzinach jego pracy (np. wykonuje pracę od godziny 22 do 6). W opisanej sytuacji natomiast obowiązkiem pracownika jest wykonać badania okresowe po powrocie do pracy. Wcześniejsze wykonanie takich badań jest oczywiście możliwe, ale zależy wyłącznie od dobrej woli pracownika.
 
Wedle umowy o pracę moje wynagrodzenie wynosi 1600 zł. Tymczasem od 1 stycznia 2014 roku wynagrodzenie minimalne jest wyższe. Pracodawca nie chce zmienić stawki w umowie. Powiedział, że różnicę wypłaci mi w postaci premii. Czy jest to zgodne z prawem?
Tak. W skład wynagrodzenia minimalnego mogą wchodzić wszystkie składniki wynagrodzenia z wyjątkiem nagrody jubileuszowej, odprawy emerytalno-rentowej oraz wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Oznacza to, że wynagrodzenie minimalne (w 2014 roku jest to kwota 1680 zł) może się składać z kilku składników (np. stawka zasadnicza, dodatek stażowy, dodatek funkcyjny, premia, nagroda itp.). Postępowanie pracodawcy jest więc zgodne z przepisami.
 
Jestem zatrudniony jako pracownik biurowy od poniedziałku do piątku. Pracodawca polecił mi pracę w godzinach nadliczbowych w sobotę. Zapowiedział z góry, że w zamian będę mógł wybrać wolne, a ja wolę dodatkowe wynagrodzenie. Kto ma rację?
To pracodawca decyduje o sposobie rekompensaty z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych (dodatek do wynagrodzenia bądź czas wolny). Należy podkreślić, że w opisanej sytuacji pracodawca nie mógł postąpić inaczej, gdyż pracownikowi  za pracę w sobotę należy dać inny cały dzień wolny w uzgodnionym z terminie. Dzieje się tak niezależnie od tego, ile godzin przepracował pracownik. Wypłata wynagrodzenia powiększonego o dodatek w wysokości 100 proc. będzie możliwa tylko w wyjątkowych sytuacjach (np. pracownik był nieobecny w pracy z powodu choroby do końca okresu rozliczeniowego i nie mógł wziąć dnia wolnego w innym terminie).
 
Ukończyłam licencjat, a potem przez dwa lata byłam zatrudniona w tej samej firmie na podstawie umowy o pracę. 1 lipca nabywam prawo do sześciu dodatkowych dni urlopu. Pracodawca twierdzi, że wobec tego udzieli mi tylko trzech dni. Czy ma prawo tak zrobić?
Nie. Dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługuje w całości (czyli w wymiarze sześciu dni) niezależnie od tego, kiedy pracownik nabył do niego prawo. Pracodawca może jedynie odmówić udzielenia pracownikowi dodatkowego urlopu przed dniem jego nabycia (w przypadku Czytelniczki do 30 czerwca).
 
Pracodawca zawarł ze mną ustną umowę o dzieło. Czy mogę domagać się takiej umowy na piśmie?
Sprawę umowy o dzieło (podobnie jak umowy zlecenia)regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Zawarcie takiej umowy możliwe jest w dowolnej formie (np. ustnie). Tylko w przypadku umowy o pracę niezbędna jest forma pisemna, a pracodawca najpóźniej pierwszego dnia zatrudnienia ma obowiązek potwierdzić na piśmie ustalenia co do stron, rodzaju i warunków umowy o pracę.

Komentarze

Dodaj komentarz