Ksiądz Grzesiak: Niebezpieczny ład czy bezpieczny nieład?

 

Europa staje na rozdrożu między poczuciem własnej tożsamości a poczuciem humanitarnej tolerancji.

 

Rozdarta niejako między człowiekiem panicznie pukającym do jej drzwi a systemem zabezpieczenia własnych dzieci. W całości ładu współczesnej Europy toczy się bój o znalezienie bezpiecznego miejsca. Poszukują go imigracji, uchodźcy ale i sami Europejczycy. Wyłania się obraz pogoni za bezpieczeństwem w sztywnym porządku i ładzie prawnym Europy. Pogoń ta eskaluje napięcie, wywołuje skrajne stanowiska i potęguje emocje, których my wszyscy jesteśmy czynnymi lub biernymi uczestnikami. W ów "niebezpieczny ład" Europy wpisuje się strach przed terroryzmem nakręcany przez wypaczony system religijny zamknięty w fundamentalistycznych formach i braku szacunku do życia.

"Bezpieczny nieład" Ameryki Południowej

Państwa Ameryki Południowej w znacznej mierze ogarnięte są przez swoisty nieład. Widać go w jednych państwach w "luźnym" systemie demokratycznym, w innych w nierówności społeczno- ekonomicznej w każdym z nich w swoistym nieładzie codzienności. To moje doświadczenie Ameryki Południowej od Paragwaju po Boliwię. W owym "bezpiecznym nieładzie" spotkać można ludzi ubogich żyjących w slumsach, bardzo bogatych ludzi "ciemnej strony biznesu", wątłej reputacji polityków i urzędników. Nieład jest, powiem przekornie, dobrą marką wielu krajów Ameryki Południowej. W nieładzie tym rysuje się jednak większy potencjał bezpieczeństwa tłumów, mas.

Jak wszędzie przestępczość i kryminogenne zachowania są częścią Ameryki Południowej, tak w ogóle nie istnieje tam niebezpieczeństwo związane z terroryzmem i fundamentalistycznym ujęciem jakiejkolwiek religii, szczególnie tej, która wisi nad Europą w postaci terrorysty – samobójcy.

Zastanawiam się więc, co lepsze – niebezpieczny ład czy bezpieczny nieład?

 

Ksiądz Wojtek Grzesiak, kapelan WSS nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju i Hospicjum Domowego, prezes Stowarzyszenia Śląska Misja Medyczna "To-Misja", koordynator Misji Medycznej do Paragwaju.

1

Komentarze

  • święty walęty krótko 31 marca 2016 22:59Wolę bezpieczny nieład. Pozdrawiam księdza :-)

Dodaj komentarz