post image
Archiwum / Grzegorz Matusiak

 

 

Liczne dyskusje dotyczące kopalni Krupiński stanowią część szerszego procesu naprawczego polskiej branży górniczej, która potrzebuje zmian. Górnicy racjonalnie martwią się o los kopalń. Przez lata niewiele osób z zarządu spółki miało czas przetrzeć oczy i pochylić się nad przerażającą kondycją finansową. Strata JSW S.A. za ostatni rok to ponad 3 miliarda złotych, pięciokrotnie większa niż rok wcześniej. Na konferencji prasowej po zakończeniu prac zespołu doradczo-audytorskiego Rady Nadzorczej JSW twierdzono, że ostatnie 7 lat nie tylko nie przyniosły skutecznych i efektywnych zmian w organizacji pracy, jak również niewystarczająco uszczelniano obroty finansowe w spółce. O fatalnej, a wręcz tragicznej sytuacji wiadomo od kilku lat. Na stan finansowy spółki wpływa zarówno skala błędów w procesie decyzyjnym, a także długoletnia niegospodarność weryfikowana przez odpowiednie organy wysokie koszty eksploatacji oraz niskie ceny węgla koksującego jak i energetycznego.

Od finansowego dna ciężko się odbić, jak mówi prof. Andrzej Barczak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach o stratach spółki. Podkreśla, że wszelkie działania muszą uwzględniać kwestie społeczne przy dopasowaniu wydobycia do popytu.

Dla mnie podejmowanie trudnych decyzji powinno być oparte o zachowanie spokoju społecznego, jakże ważnego, zarówno z punktu widzenia rodziny jak i partnerów społecznych, w szczególności związków zawodowych. Zabezpieczenie pracownikom pracy w zakładach Spółki, to jedna z wynegocjowanych kwestii pomiędzy zarządem a reprezentatywnymi organizacjami zawodowymi w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A.

Komentarze

  • alone Propaganda na medal. 03 września 2016 19:35Obiecaliscie w kampanii wszystko wszystkim...Emerytom deputaty,gornikom nie zamykanie kopaln itp...Niedługo przed wyborami przypomnimy wam to..
  • Janek Oszustwo!!! 07 września 2016 13:01Teraz spokój a jeszcze w styczniu ubiegłego roki był pan w pierwszym szeregu protestujących .Przypomnę wtedy,ze JSW była wtedy w duzo lepszej kondycji niż teraz,kiedy idzie na dno,dzięki wam.

Dodaj Komentarz