Archiwum / Grzegorz Matusiak
Archiwum / Grzegorz Matusiak

 

 

Uroczystość jubileuszu 150-lecia, twórczej i aktywnej działalności kół gospodyń wiejskich na ziemiach polskich, rozpoczęła się od mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej Opiekunki Rodzin w Pilicy, 25 września. Mszy św. przewodniczył ksiądz dr Mariusz Karaś – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, który podkreślał znaczenie "wychodzenia i służenia ludziom przez Panie z KGW od 150 lat" a nie siedzenia na kapanie, jak mówił podczas ŚDM, papież Franciszek.

Uroczyste otwarcie obchodów jubileuszu uświetniły zespoły artystyczne kół gospodyń wiejskich z województwa śląskiego, a także licznie przybyli goście, tj. parlamentarzyści, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, a także pani Łucja Krutak, przewodnicząca Wojewódzkiej Rady KGW i Andrzej Krawczyk, prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Katowicach. Nasz region był reprezentowany m.in. przez panie z Godowa, Jastrzębia-Zdroju, Mszany, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Żor oraz przedstawicieli władz samorządowych.

Uważam, że działalność kobiet z KGW ma szczególnie istotne znaczenie dla rozwoju organizacji społecznych jak i kształtowania samorządności w Polsce. Skrót KGW moim zdaniem jest rozpoznawalny niczym najlepsza marka. Jednocześnie stanowi jedną z najstarszych form organizacji społecznych, jakie funkcjonują obecnie w Polsce. Trzeba pamiętać, że pierwsze organizacje KGW powstawały pod zaborami i były nastawione na pielęgnowanie m.in. języka polskiego, a także szerzenie wiedzy o tym, co to jest Polska. Rola i znaczenie pracy wielu tysięcy kobiet z KGW ma olbrzymi wpływ na tradycję i kulturę wszystkich regionów Polski, w tym Śląska i Zagłębia. Wypracowane wartości stanowią absolutne dobro w kulturze narodowej Polaków.

9

Komentarze

  • Joalojz kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu 08 października 2016 13:51"Mszy św. przewodniczył ksiądz dr Mariusz Karaś – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu" a msza odbyła się w Pilicy i po co ten szum jak dobrze poczytosz to wiesz wszystko !!!
  • Stanik z Rybnika Do Matusiak 07 października 2016 19:28Matusiak gdzie chodziłes do Szkoły ze piszesz takie głupoty i w dodatku kłamstwa Historyczne, Sosnowiec był i jest najbardziej zrusiszonym miastem za Brynicą, i o Polsce nie było ani śladu, tylko mówienie po Polsku groziło wywóską na Sybir, bez biletu powrotnego . Car Ruski zakazał jakichkolwiek zrzeszen Polskich pod zaborem ,za to groziła kara śmierci albo Sybir na zawsze z całom Rodziną.
  • Janek Zdziwienie 07 października 2016 13:42Nie dziwi was panie i panowie,że ktoś napisze bzdurny artykuł jak ten a pełno odpowiedzi a inne, te mądrzejsze zostają bez echa.
  • Wisia Niewiedza 07 października 2016 10:40Skąd taka niewiedza historyczna.?Dziwne,ze Nowiny wypuszczają takie buble. Czy on naprawdę nie wie,że miasta śląskie 150 lat temu nie należały do Polski a do Prus? W dodatku państwa polskiego w ogóle wtedy nie było.
  • Ślązak Czech 07 października 2016 08:50Ślązak tylko w Czechach może być sobą . Dla Polaków jesteśmy polskim gorszym sortem .Wstyd żyć w kraju do którego od ponad 90 lat przyjechali polscy emigranci i ciemnogród.
  • Achim Polska marka. 30 września 2016 21:13B. Grzimek-zdobywca pierwszego Oskara("Serengeti....") po wojnie dla Niemiec w encyklopediach polskich(np.13 -tomowa PWN) widnieje przypis :polskiego pochodzenia(ur. w Nysie na początku XX wieku).Zadziwiające rozumowanie lub totalna ignorancja.Klose też powinien czuć się Polakiem wg. dziennikarzy i polityków, to że uważa się za Ślązaka niemieckiego pochodzenia i sąd polski nie może mu nakazać kim ma być to tragedia dla wielu .Ps.Kopernik prawdopodobnie nie znał języka polskiego ...co z tym fantem zrobić?
  • Komentator. Polska 150 letnia marka. 29 września 2016 21:21Przecież jak to powiedział jeden z polskich" uczonych" Śląsk zawsze był polski , bo Ślązacy mu mówili że nie był pod zaborami.Chyba logiczne, niestety w Polsce tytuł naukowy dostaje się często za "właściwe"pisanie a nie za prawdziwe i logiczne( dotyczy to nie tylko historii).
  • Johan z Niemiec Do kris 29 września 2016 16:54Bo oni piszom na nowo polsko historia w tyn sposob beztuz wiekszosc mlodych to akceptuje nie wiedzac calej prowdy a szkoda pozdrowiom sam wszystkich
  • kris Typowa hucpa.. 28 września 2016 23:19Jak mozna na Slasku swietowac 150 lat polskich kół gospodyn wiejskich skoro 150 lat temu Slask był jeszcze czescia panstwa pruskiego..Typowe ogłupianie ciemnego luda który ma kupic kazda scieme..Ale my na Slasku znamy swoja historie..Szkoda ze KGW dały sie wmontowac w te manipulacje..

Dodaj komentarz