Archiwum / Marek Krząkała
Archiwum / Marek Krząkała

Styczeń to miesiąc w którym podejmujemy zobowiązania i postanowienia noworoczne. Składając życzenia, prawie zawsze mówimy o zdrowiu. Wystarczy jednak wyjrzeć za okno, by dostrzec, jakim powietrzem dzisiaj oddychamy i jaki ma on wpływ na nasz organizm. W ostatnich dniach o Rybniku znów było głośno za sprawą niechlubnego rankingu zanieczyszczenia powietrza i wielokrotnie przekroczonych norm pyłu zawieszonego.

Ten problem jest jednym z najistotniejszych dla naszego regionu, nierozwiązywalny bez wsparcia rządu i działań systemowych. Samorządy mogą odwoływać zajęcia w szkołach, wprowadzać czasową bezpłatną komunikację, prowadzić kampanie edukacyjne i przekazywać kilka milionów rocznie z budżetu na dofinansowanie działań proekologicznych. Mało kto wie, że Unia Europejska nakaże Polsce standaryzację jakości paliw stałych (spalamy flot i muł w gospodarstwach domowych za ok. 300 mln zł), a do 2020 roku musimy skończyć z produkcją tak zwanych kopciuchów, których dzisiaj w ciągu roku sprzedajemy blisko 140 tysięcy!

Samorządowcy muszą mieć jednak odwagę, by podjąć działania radykalne. Muszą zobowiązać mieszkańców, którzy mają taką możliwość, do podłączenia się do sieci ciepłowniczej, a jeśli mimo to zechcą pozostać przy tradycyjnym źródle ciepła należy na tych mieszkańców nałożyć dodatkowe opłaty, na przykład za wywóz popiołu. Nakaz instalowania ekologicznych źródeł ciepła musi być wspierany choćby takimi działaniami osłonowymi jak w Krakowie. Miasto dopłaca najbiedniejszym mieszkańcom różnicę pomiędzy kosztami dotychczasowego ogrzewania mieszkania, a kosztami zakupu gazu. Dobry przykład idzie z Wodzisławia Śląskiego gdzie w planie zagospodarowania przestrzennego zapisano zakaz budowy nowych domów opalanych węglem. Najważniejszy jest brak zgody na spalanie złej jakości paliw, takich jak muł czy flot i przede wszystkim śmieci. Przecież to nas zabija! Samorządy i parlamentarzyści muszą wspólnie apelować do rządzących o taką ustawę, która będzie chronić nasze zdrowie.

Podejmowane dzisiaj działania są niewystarczające. Tylko radykalna walka ze smogiem może być skuteczna, w przeciwnym razie ludzie z maseczkami na naszych ulicach nie będą niczym wyjątkowym tylko codziennością. Musimy to zrobić dla dzieci i przyszłych pokoleń. Na Nowy Rok życzę Państwu przede wszystkim dużo zdrowia.

Komentarze

Dodaj komentarz