Dr Bogdan Kloch w czasie wykładu o rybnickiej szlachcie / Ireneusz Stajer
Dr Bogdan Kloch w czasie wykładu o rybnickiej szlachcie / Ireneusz Stajer

 

Eligiusz Niewiadomski mógł mieć dalekich przodków w Niewiadomiu – tak uważa dr Bogdan Kloch, dyrektor muzeum w Rybniku. A cała ta niezwykła historia zaczyna się od czeskiego rycerza Václava Kropáča.

 

Czy zabójca pierwszego prezydenta Rzeczpospolitej Eligiusz Niewiadomski miał dalekich przodków w naszym Niewiadomiu? Najprawdopodobniej tak – uważa dr Bogdan Kloch, dyrektor rybnickiego muzeum, który przewertował archiwa śląskie, czeskie i niemieckie. – Analiza źródeł wskazuje, że zabójca prezydenta Gabriela Narutowicza pochodził prawdopodobnie z tego właśnie rodu – mówi dr Kloch. Eligiusz Niewiadomski herbu Prus urodził się w Warszawie. Jego przodkowie od XVI wieku dziedziczyli majątek Niewiadoma koło Sokołowa Podlaskiego, gdzie w latach 2010-2013 powstał zbiornik retencyjny.

 

Ślady na Śląsk

 

Najdawniejsze jednak ślady rodu prowadzą na Śląsk, a nawet do Czech. Stamtąd jego przedstawiciele rozjechali się po całym kraju. Jedna z górnośląskich gałęzi z pewnością osiedliła się w Wielkopolsce, a następnie – według dyrektora muzeum – w innych stronach Polski. Niewiadomscy bezsprzecznie wywodzą się w prostej linii od znanych rycerzy Kropaczów (czeskie Kropáčów). Dokument z 6 czerwca 1473 roku wymienia Wacława Kropacza z Niewiadomia (Václav Kropáč z Nevědomí), dowódcę wojsk węgierskich, które próbowały opanować Żory. Na mocy układu pokojowego, zawartego w obleganym wcześniej grodzie, miasta ziemi rybnicko-żorsko-pszczyńskiej oddano pod kuratelę dowódców armii węgiersko-czeskiej.

Kropacz został panem Rybnika, urzędował w tutejszym zamku. – Rodowa siedziba Wacława, Niewiadom powstał w XIV lub XV stuleciu, jako Noviedomie (Nowy Dom). W każdym razie była to nowa osada, od razu utożsamiana z siedzibą rycerską. Niewiadomscy nabyli ją prawdopodobnie w połowie XV wieku i zakładam, że to oni nadali nazwę. Późniejsze losy wsi są mało znane. Wiemy, że następowały tu liczne i trwałe podziały dóbr rycerskich oraz działów wsi – zaznacza szef muzeum. Jak dodaje, dzielili, ale i pomnażali swe dobra. Nabyli Popielów, Radziejów oraz Zebrzydowice, które dzierżyli jeszcze w pierwszej połowie XVII stulecia i później. Pozyskali także majątki w Wolnym Pszczyńskim Państwie Stanowym. (cdn)

Galeria

Komentarze

Dodaj komentarz