Archiwum / Marek Krząkała
Archiwum / Marek Krząkała

 

Być może ktoś z Państwa miał przyjemność zobaczyć rządowy spot promujący Polskę jako organizatora szczytu klimatycznego. Nasz kraj został w nim przedstawiony jako lider w ochronie powietrza i ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych. I to pomimo, że rocznie z powodu chorób płuc w Polsce umiera 45 tysięcy osób oraz to, że elektrownia w Bełchatowie, która emituje najwięcej CO2 ze wszystkich elektrowni na europejskim kontynencie - na świecie to numer dwa po Tajwanie - pośrednio przyczynia się do przedwczesnego zgonu prawie 500 osób. Wszystkie polskie lasy, zresztą wycinane przez rządzących na potęgę nie są w stanie pochłonąć rocznych zanieczyszczeń tylko z tej jednej elektrowni.

 

Nie widzę sprzeczności w inwestowaniu w odnawialne źródła energii, jednocześnie utrzymując obecne wydobycie węgla w śląskich kopalniach. Nasi górnicy, świętując Barbórkę nie powinni obawiać się o swoją przyszłość na przestrzeni kilkunastu lat. Tutaj jednak muszę dodać, że świat i Europa odchodzi od węgla, głównie ze względów ekonomicznych. W Polsce co kilka lat dochodzi do silnych wstrząsów w górnictwie i zamykania kopalń, w zasadzie z dnia na dzień. Miało to miejsce w latach 90-tych w Czerwionce, czy w ubiegłym roku w Suszcu. Górnictwo żeby przetrwać musi rozwijać "czyste technologie węglowe". We Francji epoka węgla kamiennego zakończyła się w roku 2004, a w Niemczech dwie ostatnie kopalnie w Prosper Haniel w Bottrop i Ibbenbüren w Münsterlandzi zostaną zamknięte 21 grudnia. Decyzje jednak podjęto już w 2007 roku i towarzyszył temu specjalny plan socjalny dla górników.

 

Jeśli zrobimy sobie rachunek sumienia w kontekście polskiego górnictwa i energetyki opartej tylko na węglu, to następnie powinniśmy spojrzeć na własne możliwości ograniczania emisji zanieczyszczeń. Z jednej strony przechodźmy na niskoemisyjne źródła ogrzewania na przykład gaz, ciepło systemowe, z drugiej nieodzowna jest pomoc państwa i samorządu. Zmiana mentalności to także ważny instrument w walce ze smogiem. Jeden śmieć wrzucony do pieca to o jeden za dużo. Z takiego podejścia oraz oszczędzania na ekologii powietrza nie poprawimy. To gra do wspólnej bramki, jakim jest nasze zdrowie. Kilkanaście tysięcy uczestników szczytu klimatycznego z całego świata czują czym oddychamy. To nie jest dobra promocja Polski jako nowoczesnego, europejskiego kraju, który chce być jednym z liderów Europy i świata.

 

Marek Krząkała, poseł Platformy Obywatelskiej z Rybnika, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny

 

 

10

Komentarze

  • Jan Śmierdzący SMOG. 20 grudnia 2018 15:25Zakaz palenia węglem od zaraz.Przecież górnicy mogą się przekwalifikować i robić coś innego.Ale barbórki,trzynastki,czternastki itd.to dopiero ból.Więc umierajcie powoli.
  • rybniczanka SMOG!!! 10 grudnia 2018 15:35w związku ze smogiem zakazać w Sylwestra i Nowy ROK pokazów ogni sztucznych przez MIASTO!!! RESTAURACJE!!! i inne organizacje ---ludzi poprosić o zastanowienie się zanim odpalą fajerwerki----pozdrawiam
  • Ecik Krzakala 10 grudnia 2018 08:21Droga redakcjo i panie Krzakala jest mi bardzo przykro ze rybniczanin i syn śląskiej ziemi jest takim szuja dlaczego juz po kruche pisze . Właściwie nieda sie tego opisać bo trudno słyszy sie jak to nagle niektuzy ludzie ze śląska i to posłowie a szczególnie z PO plują na węgiel no cóż tak to juz jest ze mówiąc po naszemu sraja do własnego gniazda a tak apropo likwidacja kopalni Debiensko za premiera Buźka z PO ni i sławetne wygaszanie kopalń pani Kopacz reszta nawet niema co mówić no cóż idą wybory mam nadzieje ze niechciany węgiel odda gola na ludzi którzy węgiel szanują o szczególnie tych którzy z węgla żyją czyli górników i ich rodzin .
  • Hajnel Krzakala 09 grudnia 2018 22:44Panie Krzakala prezydent Rybnika z nadania PO niedotuje juz do kopciuchów bo lepiej opłaca sie dotacja do f.....i taniej wychodzi
  • biegacz Domowe kotłownie na węgiel to totalny przeżytek 08 grudnia 2018 13:23I wszyscy posłowie to wiedzą. Boją się jednak radykalnych działań, a one są potrzebne bo to wstyd dla regionu i kraju przed obcokrajowcami za taki smród. A my którzy tu mieszkamy jesteśmy narażeni na utratę zdrowia.
  • Wkurzony Czyste powietrze,za dwadzieścia parę lat jak dobrze pójdzie ... 07 grudnia 2018 23:41Kilka dni temu pan wojewoda reklamował piękne maseczki na twarz ,oczywiście w modnym kolorze bahama-yellow.Miasta w Polsce ( ich władze) potrafią co kilka lat w tych samych miejscach wymieniać kostkę brukową,organizować koncerty czy dofinansowywać filmy ( naprawdę mało się słyszy o Rybniku w mediach zimą ? ), a rząd i jego agencje pieniądze przeznaczone na walkę o czyste powietrze wydają na bzdury.Może to celowe?Jak dodatkowo umiera zimą kilkadziesiąt tysięcy ludzi to problem z emeryturami będzie częściowo rozwiązany.
  • rybniczanka do mieszkaniec 07 grudnia 2018 10:59dokładnie tak jak piszesz tylko LUDZIE najpierw piszą byle co a potem czytają ------ i ponawiam pytanie KIEDY SA ZABIERANE ŚMIECI NIESEGREGOWANE ??? wie ktos ?? wiem zawsze można zadzwonić do firmy odbierającej ale tak z ciekawości zadaję to mieszkańcom pozdrawiam
  • mieszkaniec do hansa 07 grudnia 2018 08:14Przecież ruszył rządowy program "Czyste powietrze" i to tam powinieneś złożyć wniosek https://www.wfosigw.katowice.pl/program-czyste-powietrze.html - po co mamy płacić z kasy miasta jak w tym samym czasie płaci państwo.
  • hans Panie Krząkała 06 grudnia 2018 14:59Czy przypadkiem to nie prezydent z pana ugrupowania zlikwidował dopłaty do wymiany kopciuchów w domach prywatnych? Zrobił to tuż po wygraniu wyborów, a w kampanii nic na ten temat nie mówił!!! To przykład obrzydliwego manipulowania wyborcami!!! Pisze to człowiek który wniosek złożył rok temu, ale ze względu na brak pieniedzy nie został on rozpatrzony. Miło to nastąpić teraz z nowego budżetu. Uważam ze człowiek z PO mnie okłamał, a pan się tutaj w świętoszkowate szaty ubiera i poucza
  • rybniczanka smog!!!! 06 grudnia 2018 13:57moim zdaniem---wina jakości węgla niestety -przykład -od kiedy ludzie zaopatrują się w węgiel ze składów smród niesamowity - węgiel sprowadzany z zagranicy niewiadomego pochodzenia-co na to atesty ??? ekologia powinna "siedziec" na takim składowisko i non stop badać jakość a nie że ONI przedstawią papierek !!!!po drugie przejechać się np przez Ochojec i popatrzeć przykładowo ILE!!!!! to więcej śmieci wystawi np 5-cio osobowa rodzina której starczał mały pojemnik na 2 tygodnie a ile wystawi po miesiącu---odpowiem TYLE samo bo kto by tam kupował dodatkowy pojemnik a worka leżącego obok pojemnika firma JUŻ nie zabierze ---po trzecie nie mogę zrozumieć kiedy są zabierane śmieci NIESEGREGOWANE bo takiej pozycji w harmonogramie nie ma --- tylko nie piszcie że razem ze zmieszanymi bo to po co segregować??? ----pozdrawiam

Dodaj komentarz