Laureatka wyróżnienia sędzia Marzena Korzonek (z prawej), prezes FCWP Bartosz Pilitowski i laureatka głównej nagrody Marta Kożuchowska-Warywoda / Materiały prasowe
Laureatka wyróżnienia sędzia Marzena Korzonek (z prawej), prezes FCWP Bartosz Pilitowski i laureatka głównej nagrody Marta Kożuchowska-Warywoda / Materiały prasowe

Sędzia Marzena Korzonek jest wyjątkową osobą. Jeszcze w liceum i na studiach prawniczych dała się poznać jako świetna wokalistka. Wygrała finał „Szansy na Sukces”, a następnie koncert Debiuty na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Zwyciężyła w międzynarodowym Chanson Festival w Kolonii. Kiedy tylko może, śpiewa, teraz głównie na imprezach charytatywnych.

Jako prawniczka, również zdobyła uznanie. Kieruje dziś Sądem Rejonowym w Raciborzu, starając się wprowadzać różne udogodnienia dla mieszkańców. Dlatego tytuł „Obywatelski Sędzia Roku 2019” dostał się w godne ręce. To nagroda za włączenie sądu w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz cykl darmowych wykładów dla mieszkańców pod hasłem „Mam prawo do…”.

Gościła z nimi w bibliotece publicznej. Pierwsze spotkanie z cyklu edukacji prawnej odbyło się w lutym. Wszystkie cieszyły się dużym zainteresowaniem. - Mówiliśmy między innymi o dziedziczeniu. O tym, kiedy dochodzi do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego czy jakich gruntów ono dotyczy. Jakie kroki należy podjąć. I ile to kosztuje – przypomina Marzena Korzonek.

Kapituła nagrody doceniła również wyjątkowe zaangażowanie raciborzanki i sukcesy w budowaniu mostów między sądem o obywatelami. - Nagrodę dedykuję całemu zespołowi moich współpracowników, sekretariatowi, sędziom, przedstawicielom innych zawodów prawniczych oraz Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu, którzy współtworzyli obywatelskie i edukacyjne inicjatywy sądu. Bez nich nie byłoby mnie i tego wyróżnienia! Dziękuję i liczę na dalszą współpracę, mam nadzieję, że jeszcze niejedno przed nami! - podkreśla prezes raciborskiego sądu.

- Na pewno dało mi to satysfakcję i sygnał, że działania prospołeczne, edukacyjne nastawione na kreowanie pozytywnego wizerunku wymiaru sprawiedliwości są potrzebne. Duża ilość pozytywnych reakcji i komentarzy na wiadomość o moim wyróżnieniu, utwierdziła mnie w przekonaniu, że praca u podstaw jest dostrzegalna i ważna dla ludzi - dopowiada. 

Wyniki ogłoszono w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie na Konferencji „Obywatelski Monitoring Sądów 2019”. Główną nagrodę otrzymała sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda, prezes Fundacji Edukacji Prawnej „Iustitia” za inicjatywę i organizację w całej Polsce „Dnia Edukacji Prawnej”.

Plebiscyt organizowany jest od 2015 roku przez Fundację Court Watch Polska, która zajmuje się monitorowaniem pracy sądów przez zwykłych obywateli. Przedstawiciele organizacji biorą udział w rozprawach jako obserwatorzy. W plebiscycie nagradzane są pozytywne wzorce sędziów. To prawnicy, którzy w szczególny sposób wyróżniają się godną podziwu prospołeczną postawą oraz działaniami wzmacniającymi zaufanie obywateli do wymiaru sprawiedliwości, wykraczającymi poza działalność orzeczniczą. Nie mniej istotnym elementem jest również zaangażowanie kandydatów w działania mające na celu zwiększanie wrażliwości całego środowiska sędziowskiego na potrzeby obywateli.

W kapitule plebiscytu zasiadają przedstawiciele fundacji, laureaci poprzednich edycji plebiscytu, przedstawiciele stowarzyszeń sędziowskich, organizacji pozarządowych oraz innych zawodów prawniczych. Jednym z oceniających pracę sędziów jest także zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”.

Gościem honorowym konferencji była amerykańska sędzia Angela McCormick Bisie, trzykrotnie już wybrana w wyborach powszechnych. Orzeka w sądzie okręgowym w Louisville, stolicy stanu Kentucky.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz