Michał Woś z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą w Rybniku / Dominik Gajda
Michał Woś z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą w Rybniku / Dominik Gajda

Michał Woś będzie nowym ministrem środowiska w drugim rządzie Mateusza Morawieckiego, sformowanym po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość październikowych wyborach. Zastąpił na tym stanowisku Henryka Kowalczyka. „Minister Środowiska prowadzi politykę zrównoważonego rozwoju z zachowaniem ojczystych zasobów przyrodniczych i polskiego krajobrazu. Odpowiada także za racjonalną gospodarkę leśną i efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych” - czytamy na stronie resortu.

28-letni polityk z Raciborza będzie zajmował się m.in.: funduszami ekologicznymi; geologią, w tym udzielaniem koncesji; gospodarką odpadami; leśnictwem i ochroną przyrody. Jest najmłodszym ministrem w gabinecie premiera Morawieckiego, ale osobą ze sporym już doświadczeniem w polityce i samorządzie lokalnym.

Ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz studia menedżerskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Od 2015 roku pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości, najpierw jako doradca Zbigniewa Ziobry, później Szef Gabinetu Politycznego. W latach 2017 - 2018 był wiceministrem sprawiedliwości, a następnie pełnomocnikiem ministra odpowiedzialnym za Fundusz Sprawiedliwości, nadzór nad zakładami poprawczymi, czy informatyzację wymiaru sprawiedliwości.

Wraz z zespołem zbudował tzw. rejestr pedofilów, przygotował i wdrożył System Losowego Przydziału Spraw. We współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka przygotował projekt reformy prawa rodzinnego. Był członkiem Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

W latach 2014-2017 był raciborskim radnym. Pełnił wówczas funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów. Współpracownik licznych organizacji pozarządowych. Inicjator Pracowni Liderów Prawa.

Należy do Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Stanowisko ministra środowiska dla Wosia zostało wynegocjowane w nowej umowie koalicyjnej.

Co ciekawe, rozwiązano w dotychczasowym kształcie Ministerstwo Energii, którym kierował Krzysztof Tchórzewski. Nadzór nad spółkami energetycznymi przejdzie do nowo utworzonego Ministerstwa Nadzoru Właścicielskiego.

Przypomnijmy, że zastępcą Tchórzewskiego odpowiedzialnym m.in. za górnictwo był od tegorocznych wyborów do Europarlamentu urodzony w Rydułtowach Adam Gawęda. Został wiceministrem w miejsce Grzegorza Tobiszowskiego, który zdobył mandat europosła.

2

Komentarze

  • Henio z byłej kopalni Rymer. Hałdy górnicze> 10 listopada 2019 14:31 Panie ministrze gratuluje! Jednocześnie cieszę się , że pochodzi Pan z Śląska.Uważam, że sprawy górnictwa są doskonale znane. Mamy na naszym terenie do zagospodarowania hałdy górnicze które można zagospodarować jako enklawa zielona z ścieżkami rowerowymi włącznie. Obok tych hałd są stare z przed pierwszej wojny światowej zdegradowane budynki bez CO. Walczymy ze smogiem a niektóre hałdy jeszcze się palą i trują naszych obywateli.Panie Ministrze proszę te problemy rozwiązać.Powodzenia i serdecznie pozdrawiam.
  • Kamil Ciekaw co pokaże 10 listopada 2019 09:50Jestem ciekawy jak ten chop się sprawi w tym nowym rządzie ;)

Dodaj komentarz