Laureaci / www.zory.pl
Laureaci / www.zory.pl

Nagrody Kulturalne Prezydenta Miasta Żory to prestiżowe wyróżnienie przyznawane za szczególny wkład w kształtowanie życia kulturalnego i artystycznego w naszym mieście. Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach i można ją otrzymać tylko jeden raz, za osiągnięcia dotyczące twórczości kulturalnej, upowszechniania kultury lub jej ochrony. O nagrodę mogą ubiegać się osoby fizyczne i inne podmioty prowadzące działalność na terenie Żor, na rzecz ich mieszkańców.

Tegorocznym laureatem nagrody w kategorii „Twórczość artystyczna” został Grzegorz Karnas - wokalista jazzowy, producent muzyczny, fotograf, bloger oraz inicjator i dyrektor artystyczny Międzykulturowych Spotkań Muzyki, Kreatywności i Ekspresji – Voicingers. W 1998 roku Grzegorz Karnas został uhonorowany pierwszą nagrodą na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu. W 2006 roku otrzymał pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie wokalistów jazzowych Young Jazz Singers Competition Brussels w Belgii. W 2007 roku zdobył uznanie słuchaczy i Grand Prix międzynarodowego konkursu Crest Jazz Vocal we Francji. W 1999 roku ukazała się jego debiutancka płyta „Reinkarnasja”. Dotychczas powstało siedem autorskich płyt Grzegorza Karnasa, a także pięć wydawnictw z jego udziałem. Jego koncertowa płyta „Audio Beads” została uznana przez magazyn The New York City Jazz Record za jedną z najlepszych płyt 2013 roku w kategorii jazz wokalny. Nagrodę Kulturalną otrzymał za bogaty dorobek artystyczny, wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz zaangażowanie w promowaniu pozytywnego wizerunku miasta Żory. O nagrodę dla artysty zawnioskowało kilkunastu mieszkańców miasta Żory, w tym Anna Ujma - Pełnomocnik  Prezydenta ds. Promocji, Kultury i Sportu.

W kategorii „Upowszechnianie kultury” Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Żory otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Baranowicach. Przyznano ją jako wyraz uznania za wieloletnią pracę i zaangażowanie w integrowanie lokalnej społeczności poprzez aktywne kultywowanie oraz upowszechnianie śląskich zwyczajów i tradycji. Koło Gospodyń Wiejskich w Baranowicach powstało w 1964 roku. Od początku istnienia organizowało we współpracy z innymi organizacjami baranowickie i rejonowe dożynki. Od wielu lat organizuje liczne imprezy kulturalne promujące kulturę ludową oraz spotkania zarówno dla dzieci, jak i do dorosłych mieszkańców. W ich trakcie poprzez pokazy śląskich strojów, obrzędów, ludowych śpiewów oraz tradycyjnych śląskich kulinariów promowana jest edukacja kulturalna. W ramach Koła kilka lat temu powstał „Zespół Ludowy Baranowice”, wcześniej działający pod nazwą „Zespół Śpiewaczy Baranowice”. Zespół bierze udział w festiwalach i przeglądach zespołów ludowych w Żorach oraz w całym województwie. Występuje podczas żorskich festynów, dożynek i lokalnych spotkań. O nagrodę dla Koła Gospodyń Wiejskich w Baranowicach wnioskował Krzysztof Mentlik - Radny Rady Miasta Żory.

Laureatką nagrody w kategorii „Ochrona kultury” została Barbara Wołczyk – pedagog i instruktor tańca ludowego, od najmłodszych lat związana z tańcem narodowym oraz ludowym. Od 1993 roku pracuje w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach, gdzie prowadzi Zespół Taneczny „Taaka kropa”, a od 2006 roku jest instruktorem Zespołu Pieśni i Tańca „Sari”, do którego należy obecnie około 70 członków. Zespół ten prezentował polski folklor na festiwalach m.in.: na Węgrzech, na Teneryfie, we Francji, Włoszech, na Litwie, a także w wielu innych ogólnopolskich i miejskich konkursach, na których odniósł liczne sukcesy. Barbara Wołczyk angażuje się w organizację koncertów charytatywnych, prowadzi warsztaty taneczne dla uczniów i nauczycieli, a także lekcje regionalizmu w Centrum Edukacji Regionalnej. Zasiada również w komisjach podczas różnego rodzaju festiwali i konkursów, m.in. pieśniczek śląskich, gwary śląskiej, pieśni patriotycznej oraz konkursów tanecznych. Nagrodę Kulturalną przyznano jej za zaangażowanie w ochronę dziedzictwa kulturowego naszego regionu, liczne sukcesy artystyczne oraz reprezentowanie miasta Żory w Polsce i poza jej granicami. O nagrodę dla Barbary Wołczyk wnioskował Stanisław Ratajczyk - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach.

Wśród młodych, a już wybitnych artystów triumfował w tym roku Jan Łomozik, który został laureatem nagrody w kategorii „Młodzi twórcy”. To uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach i doskonały wiolonczelista. W ciągu dziesięciu lat edukacji muzycznej osiągnął wiele sukcesów na szczeblu ogólnopolskim oraz międzynarodowym. W lutym tego roku zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Jana Vychytila w Pradze, gdzie poza główną nagrodą, otrzymał także Nagrodę Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach oraz Nagrodę Czeskiej Filharmonii Narodowej w postaci koncertów z orkiestrą w sezonie 2020-2021. Jan Łomozik jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Koncertował przy okazji imprez charytatywnych na rzecz Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach. Wystąpił wraz z prof. dr hab. Tomaszem Strahlem w ramach prestiżowego koncertu „Mistrz i Uczeń”, który odbył się na zamku w Łańcucie w lipcu ubiegłego roku. Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Żory otrzymał za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz zaangażowanie w promowaniu pozytywnego wizerunku miasta Żory w Polsce i poza jej granicami. Wnioskodawcą był Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach.

Galeria

Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz