Uczestnicy spotkania ustawili się do wspólnego zdjęcia / Ireneusz Stajer
Uczestnicy spotkania ustawili się do wspólnego zdjęcia / Ireneusz Stajer

- Celem naszego spotkania jest prezentacja programu rządowego – Funduszu Inwestycji Samorządowych, uchwalonego 18 czerwca przez Sejm RP, która będzie procedowana teraz w Senacie i mam nadzieję znajdzie zastosowanie w życiu. Jest to bardzo potrzebne – powiedział na wstępie dzisiejszego (25 czerwca) spotkania w siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych Daniel Wawrzyczek, wiceprezydent Żor.

Bon z FIS o wartości 7,21 mln złotych przekazała senator Prawa i Sprawiedliwości ziemi wodzisławskiej, Ewa Gawęda. - Miasto może aplikować o tę kwotę do Prezesa Rady Ministrów, składając wniosek u wojewody. Pieniądze przeznaczone są na inwestycje. Będzie można z nich np. wyremontować szkoły, przedszkola, żłobki, drogi, wodociągi... Wszystko to, czego nie można w tej chwili zrealizować ze względu na sytuację koronawirusową – zaznaczyła pani senator.

Jak dodała, pieniądze te będą również realnym wsparciem przedsiębiorców zmagających się ze spadkiem zamówień. Dotacja wesprze firmy wykonujące prace na rzecz miasta, a tym samym pozwoli utrzymać miejsca pracy.

- Ta bardzo cenna inicjatywa Andrzeja Dudy wpisuje się w cykl działań rządu, które pokazują, że współpraca rządu z prezydentem i samorządem, poprzez senat potrafimy zrealizować bardzo wiele zadań. W rozmowach z samorządowcami niejednokrotnie słychać pytanie, co zrobić z inwestycjami, skoro tak bardzo spadły dochody? Tarcza ochronna dla samorządów idzie właśnie w tym kierunku, żeby niedobór przychodów zrekompensować z budżetu państwa – podkreślił poseł Adam Gawęda, do niedawna wiceminister aktywów, prywatnie małżonek pani senator.

Dodał, ze fundusz covidowski jest rozszerzany. Do 24 czerwca ponad 50 mld zł przelano na konta przedsiębiorców.

- Ale ze spadkiem przychodów nie tylko zmagają się firmy, z trudnościami borykają się także miasta i gminy wiejskie. W Żorach skutkami koronawirusa dotknięty jest np. Park Rozrywki Twinpigs. Pokaźny zastrzyk ponad 7,2 mln zł pozwoli na utrzymanie poziomu inwestycji, a tym samym wesprze firmy lokalne i pracowników. W związku z tym FIS będzie realną pomocą – wskazał parlamentarzysta. Już na początku sierpnia samorządy będą mogły składać wnioski na sfinansowanie wybranych przez siebie inwestycji albo jako udział własny różnych przedsięwzięć. Pod koniec sierpnia zweryfikuje je wojewoda. - Sądzimy, że na początku września na konta samorządów wpłyną pierwsze pieniądze – uściślił Adam Gawęda.

Wiceprezydent Daniel Wawrzyczek zapewnił, że miasto dobrze wykorzysta otrzymane pieniądze. Inwestycje będą służyły mieszkańcom. - Co ważne, aplikowanie jest bardzo proste, bez zbędnej biurokracji. Wiadomo, że jest sytuacja nadzwyczajna, stąd procedura jest maksymalnie uproszczona. Spektrum wykorzystania tych pieniędzy jest bardzo szerokie, oczywiście z dziedziny inwestycji publicznych. Bardzo często gminy mają problem z wkładem własnym do unijnego dofinansowania, z tego właśnie programu można skorzystać, by zrealizować przedsięwzięcie – stwierdził wiceprezydent.

Galeria

Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz