post image
Wiersze Stanisława Neblika porównywane są do utworów Jana Brzechwy i Juliana Tuwima / Dominik Gajda

Stanisław Neblik, działacz górnośląski z Rybnika zwany Fojermanem, nagrywa i czyta swoje wiersze dla dzieci w śląskiej godce na soundcloud.com/stanislaw-neblik  i www.fojerman.pl. Warto posłuchać naszego śląskiego Brzechwę.

Jest emerytowanym strażakiem, stąd pseudonim artystyczny Fojerman. Stanisław Neblik zasłynął pięknymi tekstami pisanymi w języku śląskim oraz tym, że podróżuje po regionie swoistym pojazdem – trójkołowym velorexem.

Ostatnio wziął się do nagrywania swoich wierszy dla najmłodszych. - Wymawiane najczystszą ślązczyzną na pewno zainteresują wasze dzieci czy wnuki. Warto wiedzieć, że oprócz znanego na Śląsku utworu „Uwe a Wili” są także wiersze Stanisława Neblika takie jak: „Ô ślimoku”, gliździe a krecie”, „Tōmaty w łaty”, „Czopka” abo „Ślōnski Hilary – mówi Józef Porwoł, prezes Demokratycznej Unii Regionalistó Ślaskich z siedzibą w Rybniku.

Utworów Fojermana można posłuchać na soundcloud.com/stanislaw-neblik i poczytać na www.fojerman.pl  oraz na stronach internetowych DURŚ. Są one porównywane do utworów Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.

Przypomnijmy, że Stanisław Neblik cztery lata temu wydał swoje śląskie wiersze w książce „Do rymu po naszymu, abo ślōnski miszmasz”. Opowiadania Fojermana czekają jeszcze na publikację. Ponadto współorganizuje w Rybniku diktandy języka śląskiego.

Komentarze

Dodaj Komentarz

Twoj adres e-mail nie będzie opublikowany.