Sędzia Agata Pędracka / Ireneusz Stajer
Sędzia Agata Pędracka / Ireneusz Stajer

 

 

Rybnik ma wreszcie sąd okręgowy, ale wciąż znajduje się on w fazie organizacji, by docelowo sprawnie realizować wszystkie zadania.
To prawda. Trwają konkursy, w których wyłaniani są kandydaci do zatrudnienia. Przyznam, że obecnie bardzo absorbują mnie obowiązki, które wiążą się z usprawnieniem działalności nowej jednostki i są to teraz rzeczy najpilniejsze. Sąd Okręgowy w Rybniku powstał w oparciu o rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 4 października 2019 roku, które następnie zostało zmienione rozporządzeniem szefa resortu z 30 grudnia.

Jakie wydziały utworzono w rybnickiej jednostce?
I Wydział Cywilny rozpoznaje w pierwszej instancji sprawy cywilne i rodzinne, postępowania z zakresu prawa geologicznego i górniczego, a także sprawy rejestrowe. Przykładowo, zajmuje się postępowaniami rozwodowymi czy o naprawę szkód górniczych, jeżeli ich wartość przekracza 75 tysięcy złotych. II Wydział Cywilny Odwoławczy powołano do rozpatrywania w drugiej instancji spraw cywilnych i należących do właściwości sądów rodzinnych, np. apelacji orzeczeń sądów rejonowych okręgu rybnickiego. III Wydział Karny zajmuje się w pierwszej i drugiej instancji postępowaniami z zakresu prawa karnego oraz w drugiej instancji sprawami o wykroczenia. Rozpoznaje np. sprawy o zabójstwo i zorganizowanych grup przestępczych.

Dzięki nowej „okręgówce” w Rybniku mieszkańcy naszego regionu załatwią wiele spraw na miejscu. To duże udogodnienie, bo wcześniej często trzeba było jeździć do Gliwic, którym podlegał rybnicki ośrodek zamiejscowy.
Sąd okręgowy jest teraz bliżej mieszkańca. Kontynuując wypowiedź o kompetencjach naszej jednostki, zaznaczę, że IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych orzeka w sprawach prawa pracy i właśnie też ubezpieczeń społecznych, rozpoznając np. odwołania od decyzji ZUS. V Wydział Penitencjarny i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych rozpatruje postępowania penitencjarne i nadzoru nad sądowym postępowaniem wykonawczym w sprawach z zakresu prawa karnego. W wydziale tym prowadzone są np. sprawy dotyczące nadzorowania wykonywania zasądzonych sankcji w zakładach karnych w Raciborzu i Jastrzębiu-Szerokiej.

Ale w rybnickiej „okręgówce” niezadowolony petent może złożyć także skargę np. na pracę sędziego, z czym wcześniej trzeba było jeździć do Gliwic...
Rzeczywiście, zajmujemy się także skargami z zakresu wewnętrznego nadzoru administracyjnego, związanymi ze sprawnością postępowania w sprawach rozpoznawanych w tym sądzie jak i w podległych jednostkach rejonowych.

O jakie chodzi tu sądy?
Sąd Okręgowy w Rybniku jest instancją odwoławczą dla spraw zakończonych w pierwszej instancji w sądach rejonowych w: Rybniku, Wodzisławiu Śląskim, Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu i Żorach. Pełni więc rolę sądu nadrzędnego nad tymi jednostkami. Istotna wiadomością dla mieszkańców regionu powinno być również to, że w sądzie okręgowym rozpoczął pracę Punkt Krajowego Rejestru Karnego, który czynny jest od wtorku do piątku w godzinach od 8 do 15, a w poniedziałki od 9 do 18.

Właśnie, jakie rodzi to udogodnienia dla mieszkańców?
Punkt KRS-u umożliwia zainteresowanym osobom szybkie otrzymanie zaświadczenia o niekaralności, bez konieczności wyjeżdżania do sądów okręgowych w Gliwicach czy Katowicach. Taki dokument jest potrzebny między innymi kandydatom na kierowników lub wychowawców wypoczynku, nauczycielom, przedsiębiorcom chcącym uczestniczyć w przetargach.

Rozmawiał: Ireneusz Stajer

Komentarze

Dodaj komentarz