Czy brak mentoli zniechęcił nas do palenia?

Według autorów przepisów nowej dyrektywy unijnej papierosy mentolowe, poprzez zmianę smaku oraz zapachu, przyczyniały się do wzrostu liczby nałogowych palaczy. Papierosy „smakowały” więc paliliśmy je w większych ilościach. Mentolowy posmak sprawiał, że przestawaliśmy kontrolować ilość przyjmowanej przez nas nikotyny… Ale 20 maja 2020 roku z europejskiego rynku zniknęły wszystkie warianty popularnych mentoli.

Podjęte kroki mają na celu pomoc w spadku liczby osób będących uzależnionymi od papierosów. Dym papierosowy zawiera aż cztery tysiące związków chemicznych, z czego co najmniej 40 z nich ma działanie rakotwórcze. Mentole wzbogacone o dodatkowe substancje, wspomagające smak i zapach, również niekorzystnie wpływały na nasze zdrowie. Sztuczne aromaty pod wpływem temperatury, w połączeniu z innymi wydzielanymi substancjami, stanowiły dodatkowe zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Ich działanie nie tylko wpływa na osoby palące, jak i obejmuje wszystkich, którzy znajdują się obecnie w danej przestrzeni. Na rynku pozostają jednak dozwolone prawem alternatywy z aromatem mentolowym jak e-papierosy czy podgrzewaczy tytoniu IQOS. Podgrzewacze jako jedyne zawierają prawdziwy tytoń, jednak nie ulega on spalaniu w temperaturze 800 stopni (jak w klasycznym papierosie), tylko zostaje on podgrzewany do ok. 350 st. c. „Patrząc na porównanie poszczególnych form dostarczenia nikotyny z ich toksycznością wyraźnie widać, że ekstremalną toksycznością charakteryzują się tradycyjne papierosy i proces spalania tytoniu. Mamy również produkty bezdymne, które oczywiście mają pewną toksyczność, ale jest ona od 85 do 95 proc. mniejsza niż tradycyjne papierosy” mówił prof. Sergiusz Nawrocki, kierownik Katedry Onkologii i Radioterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, podczas VII Konferencji Naukowej Czasopisma Nowotwory – Debaty Onkologiczne.


W odróżnieniu do zwykłych papierosów, dzięki temu procesowi wydziela się aerozol zawierający tyle samo nikotyny oraz związki lotne oddające aromat i smak, jednak zawartość substancji szkodliwych takich jak amoniaku, benzo(a)pirenu, formaldehydu, tlenku węgla, benzenu czy akroleiny jest nawet o 90% niższa.

Produkty te stanowią alternatywę papierosów, przeznaczoną dla dorosłych palaczy – należy jednak pamiętać, że najlepszym wyborem jest całkowita rezygnacja z palenia. Nie paląc w obecności innych możemy mieć wpływ na to, aby i oni nie zaczęli przygody z nałogiem, jednocześnie chroniąc ich przed skutkami palenia biernego.

Galeria

Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz