Matura w tym roku odbywała się w szczególnych warunkach związanych z pandemią koronawirusa / Dominik Gajda
Matura w tym roku odbywała się w szczególnych warunkach związanych z pandemią koronawirusa / Dominik Gajda


Ireneusz Stajer

Mamy wstępne wyniki matury ogłoszone przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Jaworznie, które nie są najlepsze. Jak zdała młodzież z naszego regionu? Różnie w zależności od gminy i powiatu. Można tu zaobserwować pewien dualizm - z jednej stronie znalazły się te, gdzie rezultaty są satysfakcjonujące, drugą grupę stanowią powiaty, w których zdawalność była znacząco niższa.

Najlepiej wypadł powiat wodzisławski, tu egzamin dojrzałości ma w garści 76,83 procent abiturientów - to o 2,83 procenta więcej niż w kraju i o 3,17 proc. lepiej jak w Śląskiem. Do sesji poprawkowej będzie mogło przystąpić prawie 16 proc. maturzystów, a z egzaminem nie poradziło sobie zaledwie 5 proc. zdających.

Powyżej średniej

- To niemal dwukrotnie mniej niż średnia ogólnopolska. Lepsze wyniki szkoły powiatu odnotowały zarówno w kategorii liceów ogólnokształcących, jak i techników – podkreśla Wojciech Raczkowski, kierownik powiatowego biura komunikacji społecznej i informacji.

W tych pierwszych wg OKE egzamin dojrzałości zaliczyło 80,09 proc. abiturientów, ale o tak dobrych rezultatach zdecydowali maturzyści z techników, których aż 73,30 ma już w kieszeni wymarzone świadectwo. Prym wiedzie I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu, gdzie maturę zdało 93,18 proc. uczniów.

Najlepiej „Frycz” i LO „urszulańskie”

Rybnik z wynikiem 73,01 proc. uplasował się na drugim miejscu. Stosunkowo niezły rezultat jest efektem matur w liceach (80,58 proc.), a zwłaszcza trzech od lat zajmujących czołowe lokaty w województwie śląskim. OKE podało, że w II Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego zdało 99,4 proc. abiturientów. Szkoła informuje, że 100 procent, bo jeden z maturzystów nie był jej uczniem, a został skierowany na egzamin do „Frycza” z zewnątrz właśnie przez OKE. Drugi wynik uzyskało Publiczne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek – 98,2 proc., gdzie nie zdał jeden uczeń, a trzecie I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich. – 96,6 proc. Tu nie zdało sześć osób.

„Miarka” bezkonkurencyjne

Nieźle wypadły matury jeszcze w Żorach – sukcesem zakończyły się dla 71,56 proc. uczniów. Bardzo dobrze wypadli licealiści, wręcz najlepiej spośród miast i powiatów ziemskich naszego regionu, bo zdało 82,35 abiturientów, czyli więcej niż w całym województwie (80,42 proc.). Od lat najwyższe noty osiągają maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego im. K. Miarki, w tym roku świadectwo dojrzałości zdobyło tu w pierwszym podejściu 93,4 proc. osób. Znacznie gorzej wypadłą młodzież w technikach, uzyskują rezultat 60,53 proc. przy 63,95 proc. średniej wojewódzkiej.

Poniżej średniej

Najsłabiej zdali matury uczniowie w powiecie rybnickim, bo tylko 65,38 proc. Na wynik składa się egzamin w dwóch szkołach średnich w Czerwionce-Leszczynach – liceum 79,19 proc, technikum 59,26 proc. Bardzo marnie wyszła też matura w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie egzamin zakończył się sukcesem dla raptem 65,56 proc. abiturientów. Katastrofalnie wręcz wygląda sytuacja w liceach, rezultat to – 66,89 proc, najgorzej w całym województwie. Nieźle, na tle innych szkół technicznych spisali się abiturienci techników, którzy osiągnęli 63,67-proc. zdawalność.

Nie ma się też czym szczycić powiat raciborski. W pierwszym podejściu zdało 68,41 abiturientów, w tym 71,36 licealistów i 64,64 w technikach.

Komentarze

Dodaj komentarz