post image
W akcji oddawania krwi wzięli udział głównie pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej / Tomasz Siemienic

Na hasło „40 litrów krwi na 40-lecie Solidarności” w ciągu kilku godzin zareagowało w miescie ponad 200 osób. W akcję oddawania krwi zaangażowały się wszystkie struktury Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Odbyła się ona w Jastrzębiu-Zdroju, Katowicach, Rybniku i Dąbrowie Górniczej.

- Żyjemy w czasie pandemii i dlatego obchody 40-lecia Solidarności musieliśmy mocno ograniczyć. Doszliśmy do wniosku, że najlepszym sposobem na uczczenie rocznicy będzie właśnie akcja oddawania krwi. Nie spodziewaliśmy się tak dużego odzewu i z całego serca dziękuję wszystkim osobom, które wzięły w niej udział – powiedziała Danuta Jemioło, kierownik biura terenowego Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności w Jastrzębiu-Zdroju.  

Krew oddawali przede wszystkim członkowie związku, w zdecydowanej większości pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2, Spółdzielni Mieszkaniowej Nowa i załoga Zakładu Karnego w Szerokiej. – Każda okazja jest dobra, aby wesprzeć drugiego człowieka. Wiadomo, że krwi nie da się wyprodukować, dlatego musimy sobie pomagać, oddając ją podczas takich akcji – powiedział Rafał Śliwa, pracownik KWK Pniówek.
To już trzecia taka akcja, w której chętnie biorą udział pracownicy JSW.

– Górnicy byli, są i będą podstawą nie tylko krwiodawstwa, ale i bezpieczeństwa w regionie. Podchodzą do tego bardzo świadomie. Jesteśmy solidarni z potrzebującymi, co jest naszą racją stanu. JSW mocno wpisuje się w szereg obchodów 40-lecia Solidarności. Bardzo nam zależy, by o Porozumieniu Jastrzębskim szeroko mówiono, nie zapominano i doceniano rolę naszych górników. To tutaj tworzyła się historia, to była jedna z dróg Polski do niepodległości. Myślę, że akcja „40 litrów krwi na 40-lecie NSZZ Solidarność” to najlepszy sposób uczczenia tej ważnej rocznicy w czasach pandemii – powiedział Artur Dyczko, wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych.

Gizela Kowol, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu podkreśla, że wszystkie akcje krwiodawstwa organizowane wspólnie z JSW kończyły się sukcesem.  – Łącznie z dzisiejszą, wzięło w nich udział ponad tysiąc osób, które oddały około 450 litrów krwi. To wynik imponujący i dowód, że na górników zawsze można liczyć. Dziękuję bardzo serdecznie, bo krew jest najcenniejszym darem i górnicy doskonale o tym wiedzą – powiedziała Gizela Kowol, dyrektor RCKiK w Raciborzu.

Komentarze

Dodaj Komentarz

Twoj adres e-mail nie będzie opublikowany.