Jedna z poprzednich edycji / Materiały prasowe
Jedna z poprzednich edycji / Materiały prasowe

XIV Festiwal Twórczości Religijnej Fide et Amore w Żorach

Organizowany co roku przez Miejski Ośrodek Kultury w Żorach festiwal przygotowywany był z dużym rozmachem. Trwał zawsze niemalże trzy miesiące, liczył po kilkanaście koncertów i kilka wydarzeń towarzyszących. W wyjątkowym roku bieżącym festiwal, jak wiele inicjatyw kulturalnych w kraju, musiał przejść metamorfozę.

- W roku 2020, kiedy przypada 100-rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, XIV edycja Festiwalu Twórczości Religijnej Fide et Amore ma nadzwyczajną formę i przebieg. Impreza odbywa się w cieniu pandemii. W związku z tym nasz festiwal, w formie możliwej do zrealizowania jest wielkim wołaniem: "Uzdrawiani wiarą i miłością!". Słowa te nawiązują zarówno do przesłania skierowanego przez Jana Pawła II do członków Papieskiej Akademii "Pro Vita" (19 lutego 2005), jak i samego tytułu naszych festiwalowych spotkań (fide et amore z łac. oznacza wiarą i miłością) - wyjaśnia dyrektor artystyczny ks. Dr Wiesław Hudek i dodaje: - Mimo zaistniałej sytuacji, impreza odbywa się dzięki trzem podmiotom: Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Żorach, Fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Stowarzyszeniu Ecce Homo, którym bezgranicznie jestem wdzięczny za pomoc w realizacji oryginalnego projektu.
Na program XIV Festiwalu Twórczości Religijnej Fide et Amore złożą się: V edycja Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego, VII Konferencja Naukowa wokół dziedzictwa św. Hildegardy z Bingen, cztery koncerty oraz festiwalowa liturgia.
- Każde z tych wydarzeń będzie jakąś próbą odniesienia się do zdrowia, które jakkolwiek wysoko cenimy, nie ma jednak wartości absolutnej, o czym dobitnie pisał św. Jan Paweł II w encyklice "Evangelium vitae": Tak zwana jakość życia jest interpretowana najczęściej lub wyłącznie w kategoriach wydajności ekonomicznej, nie uporządkowanego konsumpcjonizmu, atrakcji i przyjemności czerpanych z życia fizycznego, natomiast zapomina się o głębszych: relacyjnych, duchowych i religijnych wymiarach egzystencji - dodaje ks. W. Hudek.

Pierwszy koncert festiwalowy już w niedzielę 20 września o godz. 19:00 w kościele Niepokalanego Serca NMP (Żory-Rowień, ul. Wiśniowa 9). Śpiewy św. Hildegardy z Bingen, nieoficjalnej patronki festiwalu, zaprezentuje zespół wokalny Flores rosarum, specjalizujący się w wykonawstwie twórczości tej niezwykłej kompozytorki, pod kier. s. dr hab. Susi Ferfoglii. Zespołowi towarzyszyć będzie młody, lecz niezwykle utytułowany polski organista i improwizator Filip Presseisen.

Kolejne wydarzenia to:

11 października 2020, godz. 19.00, kościół św. Apostołów Filipa i Jakuba (Żory, ul. Garncarska 16)
Świętemu Janowi Pawłowi II w 100-rocznicę urodzin
Repertuar:
Pieśni kościelne (1986) Henryka Mikołaja Góreckiego
Wykonawcy: Górecki Chamber Choir (dyr. Janusz Wierzgacz)

22 października 2020
, godz. 19.00, kościół św. Brata Alberta
(Żory-Kleszczówka, ul. Jodłowa 12)
Eucharystia we wspomnienie św. Jana Pawła II
Animacja muzyczna: Robert Kromolan – organy
Gliwicki Zespół Chorałowy (dyr. ks. Adam Kozak)

25 października 2020, godz. 19.00, pałac w Boryni
(Jastrzębie Zdrój, ul. Zamkowa 5)
Cztery pory roku – "od wszelakiej broń nas szkody"
Repertuar: m.in. A. Vivaldi, W. A. Mozart, M. Ravel, H. Czyż
Wykonawcy: Airis String Quartet (Aleksandra Czajor – I skrzypce, Grażyna Zubik- II skrzypce, Malwina Tkaczyk- altówka, Mateusz Mańka- wiolonczela)

20 listopada 2020, godz. 19.00
, kościół św. Michała Archanioła (Skrzyszów, ul. Wyzwolenia 39)
Gala V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Fide et Amore
Repertuar: m.in. J. S. Bach, G. F. Händel, B. M. Černohorský, C. Franck, L. Boëllmann
Wykonawcy: Lucie Houdková – puzon, Karel Houdek – trąbka,
Antonín Houdek – trąbka, Václav Uhlíř – organy (Czechy)

Komentarze

Dodaj komentarz