post image
Pierwszy stymulator serca wszczepiono w jastrzębskim szpitalu 39-letniej pacjentce / WSS 2 Jastrzębie

Choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce, ale także w wielu innych krajach świata. W trosce o zdrowie i życie mieszkańców Jastrzębia-Zdroju i okolic, oddział kardiologiczno–wewnętrzny szpitala wyszedł naprzeciw tym potrzebom i uruchomił nowe możliwości diagnostyki oraz leczenia pacjentów.

- W poniedziałek, w pracowni hemodynamiki po raz pierwszy wszczepiono tzw. rozrusznik serca. Zabieg u 39-letniej pacjentki wykonywał dr hab. n. med. Adam Sokal ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, który będzie wspierał naszych specjalistów – mówi Marcelina Kowalska, rzeczniczka szpitala.

Asystował mu lek. Łukasz Otremba z jastrzębskiej placówki, dzięki temu zdobywając cenne umiejętności. Sama procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym co oznacza, że pacjent podczas zabiegu jest przytomny i pozostaje w kontakcie z personelem.

Czym jest stymulator serca? Urządzeniem służącym do  elektrycznego pobudzania rytmu serca, powodującym skurcze i regulującym jego pracę. Wskazaniem do wszczepienia rozrusznika są wszystkie dolegliwości, w przebiegu których dochodzi do nieregularnej pracy serca. Niejednokrotnie jest to zabieg ratujący życie, ponieważ zaburzenia pracy serca mogą doprowadzić do nagłego zatrzymania krążenia, a w efekcie nawet śmierci – tłumaczy rzeczniczka.

Do tej pory pacjenci przyjmowani na oddział i wymagający pilnej implantacji takiego urządzenia musieli być transportowani do okolicznych szpitali, wiązało się to zawsze z dyskomfortem oraz pewnym ryzykiem dla pacjentów. - Dodatkowym udogodnieniem będzie możliwość kontroli kardiostymulatorów w ramach poradni przyszpitalnej. Jak dotąd, pacjenci z naszego regionu, najczęściej w podeszłym wieku, musieli podróżować (przynajmniej raz w roku) do ośrodków w Katowicach lub Zabrzu – mówi doktor Otremba.

Dodajmy, że od trzech lat oddział prowadzi pełną diagnostykę układu krążenia oraz leczenia tzw. ostrych zespołów wieńcowych, czyli np. zawałów serca. A to dzięki nowoczesnej pracowni hemodynamiki wyposażonej w dwupłaszczyznowy, zaawansowany technologicznie angiograf.

Ponadto w ramach kardiologii funkcjonuje pododdział intensywnego nadzoru kardiologicznego, który pozwala w sposób szybki i skuteczny leczyć incydenty sercowo – naczyniowe bezpośrednio zagrażające życiu.

Galeria

Komentarze

Dodaj Komentarz

Twoj adres e-mail nie będzie opublikowany.