Uczniowie mieli okazję skorzystać z eksponatów z naukobusa Centrum Nauki Kopernik w Warszawie / www.raciborz.pl
Uczniowie mieli okazję skorzystać z eksponatów z naukobusa Centrum Nauki Kopernik w Warszawie / www.raciborz.pl


W Szkole Podstawowej nr 18 powstanie lokalne centrum nauki SOWA. Minister nauki i szkolnictwa wyższego podpisał w Raciborzu decyzję o lokalizacji w tym mieście drugiej, pilotażowej Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności.

- SOWA to dla nas szczególnie ważny projekt, gdyż przyczyni się do niwelowania różnic w dostępie do wiedzy poprzez organizację wystaw również i w mniejszych ośrodkach. Co więcej projekt prezentuje innowacyjne podejście do zdobywania wiedzy. Bez sztucznych barier, wyzwala kreatywność, otwiera umysły i budzi prawdziwą pasję do nauki – powiedział Wojciech Murdzek, szef resortu.

O ściągniecie projektu do Raciborza zabiegał prezydent Dariusz Polowy. - Mam zobowiązanie wobec mieszkańców. Obiecałem Stworzenie Centrum Nauki i Techniki dla dzieci i młodzieży – zaznaczył. - Zarekomendowałem w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego utworzenie Strefy Okrywania, Wyobraźni i Aktywności, wskazując dostępne pomieszczenia znajdujące się w SP 18 przy ulicy Żorskiej. Pomieszczenia będą stanowić odrębną, wydzieloną strefę z salami oraz potrzebną infrastrukturą – dodał.

SOWA pomieści wystawę i Majsternię – przestrzeń swobodnego eksperymentowania i prowadzenia różnorodnych zajęć. Ekspozycja będzie składała się z kilkunastu rzeczy, wybranych przez zespół Centrum Nauki Kopernik.

- Zgodnie z filozofią nowoczesnych centrów nauki, nie są one ułożone w ścieżki zwiedzania. Tworzą sieć luźno powiązanych ze sobą treści programowych. Eksponaty będą  ukazywać zjawiska związane z różnymi dziedzinami nauki, takie jak ruch, światło czy procesy biologiczne – zaznaczył Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik. Przedsmak tego co będzie znajdowało się w Raciborskim Centrum Nauki można było poczuć już podczas uroczystości, dzięki eksponatom z naukobusa Centrum Nauki Kopernik.

W ramach projektu przewidziano także  przestrzeń, w której można samodzielnie lub grupowo podejmować wyzwania logiczne, konstruktorskie, inżynieryjne. W Majsterni uczniowie skonstruują np. zamek do drzwi, zbudują tor magnetyczny dla piłki.
SOWY mogą być również miejscem szerokiej działalności programowej. Do placówki trafią scenariusze zajęć, przetestowanych i prowadzonych w Koperniku – np. warsztatów familijnych, umożliwiających prowadzenie zajęć dla rodziców z małymi dziećmi.

Kopernik pomoże także w zakładaniu Klubów Młodego Odkrywcy, to organizowane będą zajęcia pozaszkolne dla dzieci przedszkolnych i uczniów podstawówek.

Raciborska Sowa będzie jedną z dwóch pilotażowych Stref Kopernika w całej Polsce. Ruszy w przyszłym roku. 30 kolejnych powstanie w latach 2022-2023. Ich lokalizacja zostanie wyłoniona w konkursie. Rząd przeznaczył na program 44 mln zł.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz