Henryk Frystacki, prezes ROW 1964 Rybnik i Piotr Kuczera, prezydent Rybnika
Henryk Frystacki, prezes ROW 1964 Rybnik i Piotr Kuczera, prezydent Rybnika

Wczoraj informowaliśmy o tym, że wiceprezydent Piotr Masłowski zapowiedział brak dotacje dla organizacji pozarządowych w 2021 roku. Powodem jest fatalna kondycja finansowa miasta. Co taka decyzja może oznaczać dla klubów sportowych działających w Rybniku?

Przedstawicielom rybnickich klubów zadaliśmy jedno pytanie:

Co dla Pana / Pani klubu oznacza brak dotacji z miasta na 2021 rok?

Artur Kejza, prezes klubu Kejza Team:
- Tą informację na dziś traktuję jako ostrzeżenie dla klubów. I dobrze, bo wszyscy powinniśmy się spodziewać, że tych pieniędzy na sport i inne dziedziny życia będzie mniej. Ja szykowałem się na taki scenariusz i spodziewałem się, że cięcia mogą sięgnąć nawet 50 procent sumy ubiegłorocznej dotacji. Na to jestem przygotowany. Oczywiście jeśli będzie to cięcie radykalne, to będzie nam bardzo trudno. Przewiduję większą analizę dotacji przez miasto w kierunku klubów korzystających z obiektów miejskich - nie mają one praktycznie żadnych kosztów związanych z wynajmem sali i mediami, bo one otrzymują salę i zaplecze za symboliczną złotówkę. A to jest ogromna pomoc miasta w działalności klubu! I mam nadzieję że te minima pozostaną. Ja za wynajem sal do treningów płacę, za media też. Wiem jedno – bez względu na wszystko trzeba będzie zakasać rękawy i poszukać pieniędzy u sponsorów. Dla mnie to nie problem, bo w Kejza Team jestem prezesem, trenerem, a utrzymuję się z pracy w trzech firmach naraz. Dla tych, którzy po prostu od lat są prezesami i z tego żyją, może być to większy kłopot. Liczę jednak, że miasto zweryfikuje swoje stanowisko na temat grantów i zapewni klubom przynajmniej środki na zabezpieczenie kosztów bieżącej działalności. Akceptuję to, że stypendia czy koszty wyjazdów, będę musiał wypracować sam.

Marcin Troszka, zarządzający sekcją koszykówki żeńskiej w RMKS Rybnik:
- Brak środków z miasta oznacza dla nas w dłuższej perspektywie likwidację pierwszej drużyny grającej w drugiej lidze. Po prostu nie będziemy w stanie sfinansować jej gry na tym poziomie rozgrywek, a przecież nastawialiśmy się w tym sezonie na awans do pierwszej ligi. Zebraliśmy fajną ekipę, podpisaliśmy kontrakty a teraz dowiadujemy się, że być może od stycznia nie będziemy mieli dużej części budżetu. Oczywiście bez względu na wszystko będziemy starali się walczyć i jeszcze mocniej pozyskiwać sponsorów, ale w czasie pandemii jest to bardzo trudne. Co ze sportem dzieci i młodzieży? Niestety będziemy zmuszeni większą część kosztów przerzucić na rodziców, bo inaczej jako klub tego nie wytrzymamy. Zastanawiam się jeszcze nad jednym – decyzja o braku dotacji w wielu przypadkach oznacza po prostu likwidację sportu dzieci i młodzieży. A ja się pytam – co w zamian? W szkołach nie ma już SKS-ów, zlikwidowano zajęcia basenowe... Jak to zastąpić? Nie sądzę, że ktoś ma na to pomysł.

Henryk Frystacki, prezes ROW 1964 Rybnik:
- Brak pieniędzy z miasta oznacza likwidację i zamknięcie klubu na cztery spusty. Ale to tylko jedno – w szkołach prowadzimy klasy sportowe o profilu piłkarskim. Ich też nie będzie. Nie będzie też akcji „Piłkarskie przedszkola”, bo nie będziemy mieli z czego opłacić trenerów prowadzących te zajęcia. Ja nie wiem, kto w mieście wpadł na taki pomysł, naprawdę. Wydaje mi się, że jeśli panowie prezydenci wprowadzą go w życie, to będą mieli pod urzędem te wszystkie dzieciaki które dziś trenują w rybnickich klubach, a ta możliwość zostanie im nagle odebrana.

Aleksandra Kolorz, prezes Polonii Niewiadom:
- Powiem coś w imieniu 10 małych rybnickich klubów piłkarskich – jeśli nie będzie nawet tak niewielkich środków z miasta jak w ostatnich latach, to na pewno nie będziemy od razu się zamykać. Każdy z nas będzie walczyć, ale ta walka na dłuższą metę może skończyć się porażką. Sądzę, że na początku padnie praca z młodzieżą, bo tutaj koszty działalności są największe. Potem może dojść do likwidacji albo zawieszenia działalności klubów. Ja słyszę, że mamy szukać sponsorów – robimy to, ale w czasach pandemii to szalenie trudne. Dodam, że wciąż czekamy na stawki wynajmu obiektów od Miejskiego Ośrodka Sportów i Rekreacji. One na razie są nieznane. Wiemy tylko tyle, że prawdopodobnie zwolnieni zostaną gospodarze obiektów w dzielnicach i na nas spadną koszty ich utrzymania. To wszystko jest nierealne...

Krystian Fajkis, prezes RMKS Rybnik: 
- Co to oznacza? Koniec klubu. Klub tutaj jest jednak mało istotny, ważniejsze jest to co lat bardzo dobrze robimy, a więc szkolenie. Brak pieniędzy z samorządu, to koniec szkolenia dzieci i młodzieży. Komuś chyba się wydaje, że w sporcie po prostu można sobie zrobić rok przerwy. A tak się nie da, to co zostanie przerwane teraz, trzeba będzie odbudowywać przez najbliższe 5 – 10 lat! Podam przykład – reprezentanci sekcji szermierki jadą teraz na mistrzostwa Polski seniorów. Mamy nadzieje medalowe, bo wychowaliśmy bardzo silną ekipę. Bez środków z miasta nie utrzymamy tych zawodników w Rybniku w przyszłości. Ktoś zapyta na co ja wydaję pieniądze – u mnie w sekcji szermierki trener pracuje przez 7 dni w tygodniu. Jeśli wyjeżdża na zawody nie ma go w domu od piątku do nocy z niedzieli na poniedziałek. Czy ktoś będzie wykonywał taką pracę za darmo? Jasne, mogę obciążyć dodatkowymi kosztami rodziców naszych zawodników, ale oni i tak sporo dokładają teraz do szkolenia swoich dzieci. Sądzę, że większość z nich wyższych obciążeń nie wytrzyma...

Komentarze

  • kyo Kuczera 14 października 2020 14:57Ktoś próbował umówić się na rozmowę z Kuczerą w ramach tzw. stron? Powiem tak - za czasów Fudalego terminy były odległe, ale ze spotkaniem nie było problemu. Pan prezydent Piotruś jednak stron nie przyjmuje. Pewno doszedł do wniosku, że nie ma sensu spotykac się z mieszkańcami.
  • Czytelnik Malo powiedziane ze nieudacznicy, darmozjazdy 13 października 2020 23:04Szkoda nawet slów, Kuczera nigdy nie bedzie dobrym prezydentem, nie potrafi rozmawiać z ludźmi , to jak ma się z nimi spotykać, zadaje sobie pytanie kto go wybrał na prezydenta. Pomyślcie ludzie na przyszłość jak będziecie znów wybierac. Brak słów.
  • h2o Nieudacznicy 13 października 2020 15:29Tak panowie, dokładnie: - NIEUDACZNICY rządzą Rybnikiem!
  • Dawid Sport 13 października 2020 11:03Ręce i nogi opadają. Co robi Kuczera i spółka? Na nic nie starcza... Od oświaty po sport. Nie ma nawet pieniędzy na szczepionkę na grypę dla grup ryzyka. Skandal!!!!!!!
  • Tomek do maryś 09 października 2020 13:12A na co liczysz? Jasne jest dla mnie, że tam kasa na sport będzie. Mniejsza, ale będzie. A u nas jak zawsze - nie da się. Tak samo jak nie mi nie udało się umówić na spotkanie z prezydentem. Proponowano mi zastępców, bo PK jest szalenie zajęty
  • maryś 09 października 2020 11:45Jestem ciekawy jakie cięcia na sport będą w Tychach czy Gliwicach. Powiedzmy że są to miasta o potencjale podobnym do Rybnika. Jesli tam kasa na sport się znajdzie, to będzie znaczyło że mamy wyjątkowo nieudolnych rządzących
  • Krycha paranoja 09 października 2020 11:43Wspieranie sportu dzieci i młodzieży to obowiązek miasta. Tak jak wspieranie kultury, która też nie może liczyć na środki z miasta w 2021 roku. A więc ja zadaję pytanie - skoro obie z tych dziedzin życia ma w zakresie swoich obowiązków wiceprezydent Masłowski, to po co nam taki wiceprezydent?
  • olaf rodzice 09 października 2020 09:56Mój dzieciak trenuje w jednym z rybnickich klubów. Dokładam do tego co roku ponad 2 000 złotych. Na co idą te pieniądze? Raz to składka klubowe, dwa stroje meczowe, trzy to dopłaty do obozów szkoleniowych. Jeśli teraz ktoś mi powie, że ta suma wzrośnie do 4 - 5 tysięcy złotych, to eksploduję. Brak wsparcia dla sportu w mieście to skandal niebywały. Panie Masłowski, niech pan jeszcze tą decyzję przemyśli.

Dodaj komentarz