Facebook Jarosław Wieczorek Tymczasowy szpital powstanie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach
Facebook Jarosław Wieczorek Tymczasowy szpital powstanie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach


Główne linie obrony przeciw koronawirusowi to:

  
Rygory i obostrzenia - łącznie z aplikacją STOP COVID, zaleceniami dystansu, nakazem noszenia maseczek i dezynfekcji; system ochrony zdrowia - szpitale, izolatoria, ale przede wszystkim medycy, lekarze, pracownicy służby zdrowia; tworzenie dodatkowych miejsc i łóżek szpitalnych dzięki zasobom Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Zdrowia wraz z niezbędną infrastrukturą wspomagającą oddychanie - do 30 tys. miejsc (teraz jest ich 10 000)"; szpitale tymczasowe - Stadion PGE Narodowy, Hala EXPO i dodatkowe miejsca w każdym województwie – podała Polska Agencja Prasowa.

W Śląskiem wskazał lokalizację w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, obok którego znajduje się Spodek, gdzie  w razie potrzeby również można byłoby postawić łóżka covidowe.    

Zapowiedział też działania swojego gabinetu na najbliższe tygodnie: "Wprowadzamy tygodniowe raportowanie kolejnych decyzji oraz podwyższony reżim sanitarny w gospodarce. Najwyższym priorytetem jest aktualnie zapewnienie wydolności systemu ochrony zdrowia".
Premier podkreślił, że rząd przygotował cztery linie obrony przed pandemią.

"Kolejnym rozwiązaniem, które chcemy wprowadzić, jest ustawa +o dobrym Samarytaninie+. Zakłada ona m.in. zabezpieczenie prawne dla lekarzy, 200 proc. dodatek finansowy za walkę z COVID-19, 100 proc. wynagrodzenia za czas kwarantanny i izolacji oraz możliwość pracy zdalnej na kwarantannie za zgodą pracodawcy.

Przeznaczamy dodatkowe 370 milionów złotych na wsparcie nauki zdalnej w szkołach. Powołujemy korpus wsparcia seniorów - w najbliższych dniach przedstawimy jego założenia, które zakładają pomoc w dostarczaniu leków, żywności i opiece nad najstarszymi" - napisał Morawiecki.

Premier ocenił, że "tarcze finansowe" pozwoliły ochronić w Polsce od początku pandemii 5 mln miejsc pracy. "Ratujemy przedsiębiorców przed bankructwem, pracowników przed utratą pracy, polskie firmy przed przejęciami. Nasza ekonomia również idzie drogą środka. Według dzisiejszych danych polska gospodarka będzie w czołówce UE pod kątem skuteczności działań ochronnych - najlepsza z państw największych i w czołowej trójce ze wszystkich. Dziś obrona gospodarki to polska racja stanu. Kto nie popełnia błędów - niech pierwszy rzuci kamieniem. Nie popełnia ich ten, kto nic nie robi. My zrobiliśmy już bardzo wiele i nie poprzestajemy w ciężkiej pracy i walce o lepsze jutro dla wszystkich Polaków" - zapewnił premier.

Przypomniał, że strategia rządu zakłada "budowanie życia społecznego i gospodarczego w taki sposób, żeby móc uczyć się, pracować i żyć, a nie zamykać gospodarkę, i jednocześnie przecinać pas transmisyjny rozprzestrzeniania koronawirusa".

"Uczymy się żyć w nowej rzeczywistości. Bardziej niebezpiecznej, trudnej, niewygodnej - ale nieuniknionej. To wielka próba naszej siły psychicznej, odpowiedzialności obywatelskiej, więzi rodzinnych, społecznych, koleżeńskich" - podkreślił.

Przypomniał również, że Polska razem z Komisją Europejską podpisała umowę z największymi firmami świata na "jak najszybsze dostarczenie szczepionki (na koronawirusa), gdy tylko zostanie ona wynaleziona".

"Do czasu wynalezienia tej szczepionki zastosujmy nasze polskie rozwiązania. Jednym z nich jest strategia, której założenia dziś przedstawiłem. Drugim - solidarność i odpowiedzialność. Pamiętajmy, że żyjemy nie tylko dla siebie. Chroniąc siebie - chronimy innych" - napisał premier. (PAP)

Komentarze

Dodaj komentarz