Dominik Gajda / JSW przyspiesza prace przy budowie kopalni Bzie
Dominik Gajda / JSW przyspiesza prace przy budowie kopalni Bzie

JSW przyspieszyła prace, które zmierzają do rozpoczęcia wydobycia węgla koksowego w nowo powstającej kopalni Bzie. W tym roku wydrążonych będzie ok. 900 m wyrobisk więcej niż planowano, zaś prace budowlane skrócą się nawet o pięć miesięcy.

Udostępnienie pierwszej z dwóch części złoża Bzie-Dębina to dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej istotna inwestycja, która pozwoli na zwiększenie wydobycia węgla koksowego o najlepszych parametrach. Uruchomienie pierwszej ściany wydobywczej w tym rejonie zaplanowano na Barbórkę 2021 r., zaś kolejnej - około pół roku później. By rozpocząć wydobycie, konieczne jest jeszcze wydrążenie ok. 2,7 km wyrobisk i przygotowanie ścian. Spółka zdecydowała o przyspieszeniu tych prac.

- W celu zapewnienia odpowiedniego tempa prowadzonych robót drążeniowych, niezbędnych do uzyskania wymaganej infrastruktury, dokonano alokacji brygad przodkowych z Ruchu Jastrzębie. Pracownicy zostali skierowani do prowadzenia prac związanych z drążeniem tzw. wyrobisk kapitalnych - powiedział PAP wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych Artur Dyczko.

Za nowe złoża strukturze JSW odpowiada kopalnia Jastrzębie-Bzie, złożona z wygaszanej stopniowo części kopalni Jastrzębie oraz perspektywicznego Bzia. Miesiąc temu w Ruchu Jastrzębie zakończono wykonywanie robót przygotowawczych, co skutkuje stopniowym wygaszaniem działalności w tym obszarze górniczym.

- Dzięki temu ok. 270 kolejnych pracowników brygad przodkowych, wraz z zabezpieczeniem energomaszynowym, zostało skierowanych do prac przy rozcinaniu złoża w obszarze Bzie - wyjaśnił wiceprezes Dyczko. W efekcie w tym roku będzie wydrążone ok. 900 metrów wyrobisk więcej niż pierwotnie zakładano. Uprzednio wydrążenie ok. 320 m chodników udało się przyspieszyć o pięć miesięcy.

W latach 2019-2022 JSW przeznaczy na budowę nowej kopalni ok. 600 mln zł. Z kolei do 2033 r. łączne nakłady mogą sięgnąć nawet 3 mld zł. Docelowo kopalnia Bzie ma wydobywać ok. 2 mln ton węgla rocznie.

Zdaniem JSW, w obu częściach złoża Bzie Dębina znajduje się ponad 177 mln ton operatywnych zasobów surowca - to w 95 proc. wysokiej jakości węgiel koksowy o pożądanych parametrach.

Komentarze

Dodaj komentarz