knei.pl / Projekt marsjańskiego łazika młodych naukowców z Knurowa.
knei.pl / Projekt marsjańskiego łazika młodych naukowców z Knurowa.

Tego typu roboty powstają na wielu uczelniach technicznych całego świata, tym bardziej należy więc docenić trud młodych naukowców z niewielkiego koła naukowego z Knurowa.

- Celem projektu jest udział w prestiżowych zawodach łazików “European Rover Challenge”, które przyciągają zespoły projektowe z całego świata. Zawody te od kilku lat rozgrywane są w Polsce, a poziom inżynierski tego typu konstrukcji jest bardzo wysoki. Dlatego też w naszym przypadku postanowiliśmy dać sobie dwa lata na przygotowanie łazika celując w edycję 2022 roku. Mamy duże wsparcie zespołu inżynierów z gliwickiej firmy AIUT, specjalizującej się w automatyzacji i robotyzacji rozwiązań dla przemysłu, stąd termin startu w konkursie jest w naszym zasięgu - mówi Szymon Michalak, koordynator zespołu. 

 Projektowany w Knurowie łazik, będzie swoją nazwą promował także miasto.

- „Knurów Rover”, bo tak nazwaliśmy naszego robota, jest na etapie końcowego projektowania konstrukcji mechanicznej odpowiedzialnej za jego poruszanie się w trudnym terenie. W trakcie rozgrywanych konkurencji łazik musi poruszać się w bardzo trudnym terenie, który odzwierciedla warunki panujące na Marsie - podkreśla Jakub Popiel, który wraz Dawidem Madejczykiem zajmują się mechaniką łazika.

By sprawnie się poruszać, łazik musi mieć takżę "oczy".

- Dla człowieka określenie tego co znajduje się wokół niego wydaje się bardzo proste, ale dla urządzeń elektronicznych już takie nie jest. Dlatego też opracowujemy złożony system kamer i lidaru, dzięki którym łazik będzie w stanie określić jak wygląda przestrzeń wokół niego. Lidar, który na potrzeby naszego projektu wypożyczyła nam firma KAMAMI.pl jest to laserowy skaner, który pozwala łazikowi widzieć przeszkody znajdujące się wokół niego. W połączeniu z kamerami nasz łazik będzie “widział” teren z bardzo dużą dokładnością -  dodaje Szymon Bednorz, który wraz z Bartkiem Dudkiem przygotowują tę równie istotną funkcjonalność robota.

Łazik to tylko fragment złożonego systemu. Niemniej ważnym elementem jest część elektroniczna oraz stanowisko dowodzenia misją. W tę część prac zaangażowanych jest aż pięciu młodych naukowców - Bartosz Chmielewski, Konrad Rzepa, Oskar Górka oraz bracia Maksymilian i Seweryn Janowscy. Za cel na 2022 rok przyszli inżynierowie i budowniczy łazika stawiają przed swoją konstrukcją uzyskanie kwalifikacji do konkursu i wykonanie wszystkich zadań jakie zostaną postawione przed zespołami.

Młodzi naukowcy mają na swoim koncie wiele sukcesów w Polsce i na arenie międzynarodowej, między innymi sukces Mateusza Malcherka, który w 2019 roku zajął 3 miejsce w kategorii “Inżynieria” podczas International Conference of Young Scientists w Kuala Lumpur w Malezji. To także wiele wyróżnień w konkursach Politechniki Śląskiej.

Członkowie Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki w Knurowie są uczniami liceów, techników i studentami I-go roku na kilku wydziałach Politechniki Śląskiej, a wśród członków są także Rybniczanie.

Postępy prac będzie można śledzić na stronie internetowej: www.knei.pl oraz na fanpage: www.facebook.com/KoloNaukoweKnurow.

Komentarze

  • Andrzej 06 listopada 2020 17:58Dobra robota, trzymam kciuki :)

Dodaj komentarz