Tatiana Hojczyk Anna Flaga jest doktorantką na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
Tatiana Hojczyk Anna Flaga jest doktorantką na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

Zaczęło się od przyznania półrocznego ministerialnego stypendium twórczego, które pozwoliło Annie Fladze na zrealizowanie projektu artystycznego „Naznaczeni” z wystawą sztuki.

- Inspiracją są aktualne wydarzenia związane z pandemią wirusa – jej wpływ na życie codzienne ludzi i ich zachowania, ale przede wszystkim ograniczenia, jakie ze sobą niesie. Mój projekt jest osobistym manifestem obecności i współczucia, komentarzem świadka wydarzeń – tłumaczy artystka.

„Naznaczeni” zostaną zaprezentowani na obchodach Święta Niepodległości i Święta Flagi w  ważnych dla artystki miejscach – Żorach, Katowicach i Krakowie. W listopadzie i maju przyszłego roku pojawią się tam obrazy - flagi, które powiewając na wietrze, staną się manifestem artystycznym. 
Na wystawie zobaczymy 10-11 obrazów na tkaninie o wymiarach 4 × 1 m, zostaną zawieszone na sześciometrowych masztach i umieszczone w przestrzeni miejskiej. Etap realizacji będzie relacjonowany w Internecie. 

Niczym flagi modlitewne będą wybrzmiewały emocjami, jakie dotknęły ostatnio ludzkość. Taka wypowiedź jest konieczna, bo świat po pandemii nie będzie już ten sam – zaznacza twórczyni.

Jak dodaje, tytuł wystawy odwołuje się do sytuacji epidemicznej, stanowi artystyczny komentarz i credo zamkniętych w przestrzeni swoich mieszkań ludzi marzących o wolności. Napięcie, jakie rodzi się pomiędzy tymi stanami, będzie stanowiło kanwę wypowiedzi i interpretacji własnej.

- Wybór sposobu prezentacji ma znaczenie, powiązany z moim nazwiskiem stanie się osobistym manifestem wolności twórcy. Flagi jak łopoczące sztandary będą znaczyły moją – naszą obecność, obecność tych, którzy są „naznaczeni” wspólną historią – wskazuje Anna Flaga.

Tematem obrazów stała się symboliczna postać ludzka opisująca ludzkie zachowania w czasie epidemii i zagrożenia. W procesie twórczym artystka skoncentrowała się na określeniu stanu ducha i ciała jednostki. 

W swoich obrazach dotknęłam spektaklu życia i śmierci w aspekcie społecznym, religijnym i politycznym. Jest to rozprawa nad człowiekiem i wartościami, które reprezentuje w czasie katastrofy. Ekspozycja stanie się hołdem złożonym historii i jednostce walczącej o wolność – wyjaśnia.

Wystawę uzupełnią działania edukacyjne, jeśli uda się je zrealizować, co nie jest dzisiaj oczywiste.

Akcja jest kontynuacją projektów: stypendialnego „Flagi pani Flagi”, nawiązującego do idei wolności, który artystka przeprowadziła w zeszłym roku, i „Flagi nadziei” pokazanego przed budynkiem Muzeum Miejskiego w Żorach 2 maja tego roku.

Prezentacja obrazów równocześnie będzie relacjonowana i udostępniana w internecie. Każdy z odbiorców będzie miał możliwość śledzenia nie tylko jak powstawają obrazy, ale przede wszystkim zobaczyć artystkę w trakcie realizacji i usłyszeć jej komentarz. Będzie można porozmawiać z autorką. 

- Zapraszam do oglądania i komentowania – mówi pani Anna.

Flagi będą powiewać symbolicznie jeden dzień, a w sieci – elektroniczną wieczność.

Projekt został zrealizowany ze stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Patronat honorowy objęli: Związek Polskich Artystów Plastyków oddział w Krakowie, Muzeum Śląskie w Katowicach, prezydent Żor Waldemar Socha i Muzeum Miejskie w Żorach. Współpraca ze stowarzyszeniem artystycznym „E-artis”.

Anna Flaga jest doktorantką w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej – sztuki piękne na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kuratorką wystaw sztuki i specjalistką ds. promocji i wydawnictw w Muzeum Miejskim w Żorach. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Wielokrotnie nagradzana  w konkursach malarskich.

Komentarze

Dodaj komentarz