Pixabay.com
Pixabay.com

W Rybniku jest niemal 18,5 tysiąca domów jednorodzinnych. W 14 tysiącach domów trzeba wymienić piece. Sporo jeszcze jest do zrobienia nim mieszkańcy miasta będą mogli oddychać dobrym powietrzem, jednak już dziś widać zmiany. Zgodnie z prawem, ilość dni w ciągu roku z zanieczyszczonym powietrzem nie może przekraczać 35 dni. Zwykle ten limit w Rybniku był wyczerpywany już w lutym i z upływem miesięcy do końca roku wielokrotnie był przekroczony. W tym roku po raz pierwszy jesteśmy w końcówce roku a pula dni z przekroczeniami nie została jeszcze wyczerpana. Do tej pory w Rybniku były 34 takie dni.

- To nie jest informacja z której jestem dumny. To nie jest komunikat, który ma odtrąbić sukces. To wiadomość pokrzepiająca - taką mam nadzieję - dla wszystkich tych, którym się wydaje, że nic się nie zmienia. Którzy są sfrustrowani bo wydaje im się, że niepotrzebnie się starają, niepotrzebnie zainwestowali, ciężko zarobione pieniądze w nowy piec albo przyłączenie do gazu czy ciepła sieciowego bo i tak jest źle – komentuje Piotr Kuczera prezydent Rybnika. 

Przed laty powietrze w Rybniku było jednak jeszcze gorsze.

– Powietrze w Rybniku nadal jest bardzo złe ale przed kilkoma laty było jeszcze gorsze, co pokazują te dane. Jest widoczny progres i to jest ogromnie ważne bo w czytelny sposób pokazuje, że nasze działania mają sens. Oczywiście, że w polskim systemie prawnym droga do czystego powietrza jest długim, zbyt długim marszem . W tej sprawie to zawsze będzie za długo, ponieważ gra toczy się o nasze zdrowie i życie, jasne, że  temat powinien być już dawno załatwiony. Jednak te dane pokazują, że dni z przekroczeniami mamy coraz mniej – podsumowuje prezydent Kuczera.

 

W latach 2015-2019 na walkę z niską emisją Rybnik wydał blisko 100 mln zł. Jednocześnie ozyskał 88 mln zł ze środków zewnętrznych. Dotąd wymieniono 861 kopciuchów i poddano termomodernizacji 91 budynków.

- Do termomodernizacji i wymiany źródeł ogrzewania pozostało 19 miejskich budynków (szkoły, przedszkola, domy kultury, obiekty sportowe, OSP). Pozyskujemy środki zewnętrzne na uporanie się z największym wyzwaniem dla miasta, czyli likwidacją 2626 kopciuchów w budynkach należących do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Aktualnie trwają intensywne prace w dzielnicy Boguszowice Osiedle. W ostatnich tygodniach zakład podpisał umowy na termomodernizacje i wymiany źródeł ogrzewania dla budynków w dzielnicach: Boguszowice Osiedle (budynki przy ul. Lompy 1 i 2 i ul. Żurawia 5). W dzielnicy Niedobczyce przy ulicy Hetmańskiej 1 abcd, Hetmańskiej 5,  Hetmańskiej 7 ab, Generała Andersa 18 i 20 oraz na  likwidację kotłowni przy Hetmańskiej 5 - wskazuje UM Rybnik.

Komentarze

  • Andzej Nie jest dobrze 19 listopada 2020 15:58Panie prezydencie proszę rano jechać np. autostradą A1 w kierunku Rybnika. Na wysokości Czerwionki widać wiszący smog nad Rybnikem.

Dodaj komentarz