Centrum przesiadkowe w Knurowie zostało otwarte.
Centrum przesiadkowe w Knurowie zostało otwarte.

Dziś, 23 listopada otwarto nowe centrum przesiadkowe przy ul. Szpitalnej w Knurowie. Centrum zastąpiło zniszczony przystanek autobusowy przy popularnym Foch'u. Zmodernizowano nie tylko sam przystanek, ale także poczekalnię. W ramach inwestycji powstała również ścieżka rowerowa oraz postawiono stojaki dla rowerów. W związku z istniejącymi obostrzeniami, otwarcie odbyło się bez wielkich ceremonii.

Jeszcze przed udostępnieniem pasażerom nowego centrum przesiadkowego, pojawiły się pierwsze uwagi co do inwestycji. Pasażerowie zwracają uwagę, że obecnie przystanek autobusowy znajduje się po obu stronach - dawniej wszystkie autobusy zatrzymywały się w jednym miejscu. 

- Bardzo ładnie to wszystko wygląda, ale ktoś nie pomyślał, że ludzie będą się przesiadali do innych autobusów.  Chcąc dostać się z Czerwionki do Zabrza, trzeba przejść z 200-300 metrów, a autobus nie zawsze poczeka. Młody zdąży, ale ja? - mówi nam Pan Stanisław, zaniepokojony mieszkaniec Krywałdu. 

Obecnie autobusy w kierunku Gliwic, będą zatrzymywały się po przeciwnej stronie do pozostałych. Może to powodować utrudnienia, szczególnie dla starszych pasażerów. Swoje uwagi kierowali także sami kierowcy autobusów, którzy wskazywali, że centrum jest "zbyt wąskie". Kierowcy muszą wykazać się dobrymi umiejętnościami, by nie uszkodzić elementów przystanku.

W poniedziałek po 16tej zablokuję Szpitalną na linii 47 jak będę próbował obsłużyć przystanek w kierunku Zabrza autobusem 15 metrowym - pisze kierowca na jednym z portali internetowych.

Sprawą zajmuje się już Stowarzyszenie "Kolej na Knurów". Aktywiści skierowali pismo do Urzędu Miasta Knurów oraz Zarządu Transportu Metropolitarnego w Katowicach. 

W związku z dużym dystansem który dzieli stanowiska 1 i 2 od stanowiska 3(w kierunku Gliwic), podróżni zmuszeni zostaną do pokonywania znacznej odległości między tymi przystankami. Przejście między stanowiskami 2, a 3 zajmuje średnio około ponad 1 minuty. Czas ten może okazać się niewystarczający na zrealizowanie przesiadki w C.P. Szpitalna - czytamy w piśmie przygotowanym przez Roberta Kufietę.

Jednak nie brakuje także pozytywnych opinii. Mieszkańcow cieszy przede wszystkim wizualna zmiana tego rejonu Knurowa.

- Bardzo ładnie to wygląda. To jakby nie patrzeć wizytówka Knurowa, bo najczęściej jak ktoś do nas przyjeżdża, to wysiada właśnie na Szpitalnej - podkreśla Pani Magdalena.

Przy okazji budowy centrum przesiadkowego zniknął jednak postój taxi. W najbliższym czasie sytuacja ta ma ulec zmianie, postój pojawi się w nowym miejscu.

Uruchomienie centrum nie oznacza końca prac, ponieważ wykonawca robót w terminie do 18 grudnia br. będzie musiał jeszcze rozebrać tymczasowy przystanek zlokalizowany na parkingu przy targowisku oraz uporządkować teren i przywrócić do stanu pierwotnego.

Łączny koszt inwestycji to kwota 7 303 721 zł. Prace wykonała firma DROGOMAX SP. Z O. O.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz