Muzeum Rybnik / Pasowanie na górnika.
Muzeum Rybnik / Pasowanie na górnika.

Powspominajmy jak swoje święto dawniej obchodzili ludzie ciężkiej roboty. Zdjęcia z czasów międzywojnia i okresu peerelu udostępniła "Nowinom" Anna Grabowska-Rogus z działu historii i kultury regionu Muzeum im. ojca Emila Drobnego w Rybniku.

- Trudno określić, kiedy zaczęło się świętowanie Barbórki. - Już 500-600 lat temu górnicy mieli swoje tradycje, prawa i przywileje, nadawane przez koronowane głowy. Bo to był dochodowy interes. Obchody barbórkowe pojawiły się w XIX wieku. Z czasem przekształciły się z wąskich, korporacyjnych, z około religijnymi elementami uroczystości w bardziej otwarte imprezy, choć zawsze związane z górnictwem – mówi dr Bogdan Kloch, dyrektor muzeum. 

Jak dodaje, w peerelu Barbórka miała symbolizować bogactwo Polski. Telewizja transmitowała wówczas gigantyczne imprezy barbórkowe z udziałem zasłużonych górników i przedstawicieli najwyższych władz partyjno-państwowych. Nagrywano specjalnie piosenki. 

- Pamiętam do dziś, jak Zbigniew Wodecki śpiewał chyba w połowie lat 70. "Basia, Basia, Basia, Basia...". To był jeden z barbórkowych koncertów z udziałem również Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, który był przy takich okazjach mocno eksploatowany – podkreśla dyrektor.

Szczere, pracownicze karczmy piwne przekształcono w ustawki w największych halach regionu, np. w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu czy katowickiego Spodka. Zjeżdżały się tam delegacje górnicze z notablami. Podobne imprezy, ale na mniejsza skalę, odbywały się w domach kultury w Boguszowicach czy Chwałowicach.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz