Michael Stokes, (CC BY 2.0), via Wikimedia Commons Joe Biden podczas kampanii wyborczej w 2019 roku
Michael Stokes, (CC BY 2.0), via Wikimedia Commons Joe Biden podczas kampanii wyborczej w 2019 roku

Ireneusz Stajer

Prezydent elekt Joseph Robinette Biden Jr. urodził się 20 listopada 1942 roku w Scranton, niedużym mieście w stanie Pensylwania. Ukończył studia prawnicze i pracował jako adwokat. Związał się z Partią Demokratyczną. Nie mając jeszcze 30 lat, w 1973 roku został wybrany senatorem i uzyskał reelekcję w latach: 1978, 1984, 1990, 1996, 2002 i 2008.

Jak podaje Wikipedia, był najdłużej urzędującym senatorem z Delaware. Przewodził Senackiej Komisji Relacji Zagranicznych i Komisji ds. Sądownictwa. Dwukrotnie kandydował w wyborach prezydenckich, rezygnując w trakcie prawyborów. Okazuje się, że ten wpływowy polityk, który niedługo stanie na czele największego mocarstwa świata, ma polskie korzenie. Mało tego, od strony babki może wywodzić się od górnośląskich Piastów.   

Księżniczka Małgorzata

W prostej linii jest potomkiem księżniczki Małgorzaty cieszyńskiej - twierdzi geneanet.org. Córka Przemysława I Noszaka i księżniczki bytomsko - kozielskiej Elżbiety urodziła się na zamku w Cieszynie. W 1381 roku wyjechała do Anglii, towarzysząc czeskiej królewnie Annie, która wychodziła za króla Ryszarda II. Zadomowiona na Wyspach Brytyjskich dziewczyna została później żoną barona sir Simona de Felbrigga, poddanego Ryszarda II. Pamiątką po nich jest piękny nagrobek z wizerunkiem pary, w miejscowości rodowej Fellbriggów - ustalił portal https://niezalezna.pl.

Pasjonaci historii odtworzyli drzewo genealogiczne Joe Bidena, jak zresztą każdego amerykańskiego senatora. Małgorzata była córką Przemysława I Noszaka, księcia cieszyńskiego, bytomskiego i siewierskiego, potomka Mieszka Laskonogiego, zwanego mylnie Plątonogiem, co udowodnił zmarły w tym roku mediewista dr Norbert Mika z Raciborza. 

Córka Simona i Małgorzaty, Helena, poślubiła Williama Tyndala i dalsza część drzewa przodków Bidenów ma już brytyjskie nazwiska. Z biegiem lat rodzina przeniosła się za Atlantyk.

To możliwe

Profesor Jerzy Sperka, mediewista, dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, nie słyszał jakoby Joe Biden miał śląskich przodków.

- Nie, to nie jest możliwe – oznajmił na początku naszej rozmowy.

- No, bo w jaki sposób? Musiałby być spowinowacony, wywodzić się z linii dynastycznej, czyli trzeba byłoby znaleźć takie małżeństwa. Jednakże nie spotkałem się z przytoczoną przez pana redaktora sugestią – dodał.    

Kiedy wspomniałem o ustaleniach portalu geneanet.org, iż prezydent elekt Stanów Zjednoczonych jest potomkiem księżniczki Małgorzaty cieszyńskiej, która została małżonką angielskiego barona, sir Simona de Felbrigga, profesor na chwilkę zamilkł i przyznał, że takie powinowactwo jest jednak prawdopodobne...  

Arystokrata i dwórka

- Może być tak, że rodzina arystokraty angielskiego, za którego wydano córkę księcia cieszyńsko-głogowskiego Przemysława I Noszaka, była potem spowinowacona, w którymś pokoleniu z rodziną Bidena. Tego bym nie wykluczył – stwierdził.

Fakt małżeństwa Małgorzaty z sir Simonem odkryto całkiem niedawno.

- Jakieś 25 lat temu, w naszej historiografii okazało się, że książę Przemysław wyjeżdżał z poselstwami do Francji i Anglii oraz rzeczywiście wydał tam swoją córkę. Nie wiedzieliśmy o tym jeszcze, przygotowując w latach 90. poczet książąt górnośląskich. W świetle nowych odkryć związek Piastów z rodziną Bidenów byłby możliwy – mówi profesor Sperka.  

- Małgorzata uchodzi za córkę Przemysława Noszaka. Jeżeli nawet ta teoria nie potwierdziłaby się, była jego bliską krewną. Ten wywód genealogiczny ma ręce i nogi – uważa z kolei Michael Morys-Twarowski, autor publikacji poświęconych Śląskowi Cieszyńskiemu.  

Jak mówi profesor Sperka, nie śledził dalszych koligacji rodzinnych.

- Bo, kiedy Małgorzata wyszła z domu, stało się to sprawą angielskiej rodziny, z którą się związała. Trzeba byłoby teraz przeprowadzić skrupulatne badania genealogiczne. Często przypisuje się bowiem ludziom różne powiązania rodzinne, często bezzasadne – doradza ostrożność.

Gdyby wówczas rzeczona rewelacja się potwierdziła, byłaby to historyczna sensacja. 

Czy zabierze głos?

Niemniej na takiej samej zasadzie można wysnuć podobne przekonania w innych przypadkach. W wiekach średnich, a i dziś arystokratyczne rody są skoligacone w całej Europie. Jak wywodzi portal https://tytus.edu.pl,/dziedzicami tronu polskiego mogliby się teoretycznie tytułować nawet Hohenzollernowie – elektorzy Brandenburgii, królowie Prus i cesarze niemieccy! Wśród nich byli potomkowie Kazimierza Wielkiego, którego najstarsza córka wyszła za księcia zachodniopomorskiego. Jej z kolei córka przekazała prawa do korony Luksemburgom – najstarszym prawnukiem Kazimierza był cesarz Zygmunt Luksemburski. 

Nie wiadomo, czy sam Biden wie o swoich rzekomo polskich przodkach? Nigdy publicznie nie wypowiadał się na ten temat. Nie można wykluczyć jednak, że jeśli sprawa stanie się głośna, 46. prezydent Stanów Zjednoczonych zabierze głos.   

Drzewo genealogiczne Joe Bidena sporządzone przez geneanet.org

Przemysław I Noszak (ur. 1332 a 1336, zm. 1410) 
Simon de Felbrigg i Małgorzata
Helena i William Tyndal
Thomas Tyndal i Margaret Yelverton
William Tyndal i Mary Mondeford 
John Tyndal (Tyndall) i Amphillis Conongsby
Margaret Tyndale i Rowland Taylor
Thomas Taylor i Elizabeth Burwell
Thomas Taylor jr i Margaret Swinderby
William Taylor i Alice Wood
William Clarke Taylor i Margartett Finsham
Mary Taylor i Samuel Robinette 
Nathan Robinette i Elizabeth
Geroge Robinette i Sarah Dazier 
Jesse Robinette i Dorcas Johnson
Moses Johnson Robinette i Jane Eliza Pumphrey  
George H. Robinette i Mary A. Hanafare 
Mary Elizabeth Robinette i Joseph H. Biden (1893 - 1941)
Joseph Robinette Biden (1915-2002) i Catherine Eugenia Finnegan (1917-2010)
Joseph Robinette "Joe" Biden (ur. 1942).

Zagłębiając się w historię, okazuje się, że 46. prezydent Stanów Zjednoczonych jest potomkiem księcia Mieszka I (ur. 930-935 – zm. 992) i ma królewskie pochodzenie. Pierwszy władca Polski był bowiem ojcem Bolesława I Chrobrego (967 - 1025), który zrodził Mieszka II Lamberta (990 – 1034) - obaj koronowani. Jego synem był Kazimierz I Odnowiciel (1016 – 1058). Kolejnymi w tej układance byli: Władysław I Herman (ok. 1043 – 1102), Bolesław III Krzywousty (1086 – 1138), Władysław II Wygnaniec (1105 – 1159), Mieszko IV Laskonogi (1131-1146 – 1211), Kazimierz I opolsko - raciborski (1178-1180 – 1230), Władysław Opolczyk (ok. 1225 – 1281/82), Mieszko cieszyński (1252 – 1315), Kazimierz I cieszyński (1280 – 1358).

Komentarze

Dodaj komentarz