Dominik Gajda Koniec umowy Tauronu z PGG może oznaczać dla drugiej ze spółek poważne problemy finansowe
Dominik Gajda Koniec umowy Tauronu z PGG może oznaczać dla drugiej ze spółek poważne problemy finansowe

Wczoraj 22 grudnia Tauron Energia wypowiedział Polskiej Grupie Górniczej zawartą w 2018 roku umowę sprzedaży – kupna węgla. Powodem jest brak porozumienia obu firm, co do ceny oraz ilości dostaw węgla. Dotychczasowa umowa ma wygasnąć z końcem czerwca przyszłego roku.

Przypomnijmy, że PGG dostarcza węgiel do spółek: Tauron Wytwarzanie, Tauron Ciepło, Nowe Jaworzno Grupa Tauron. 
Potentat energetyczny informuje w komunikacie, że w ubiegłym roku koncern kupił od PGG 2,52 mln ton węgla, co stanowiło 38 procent wykorzystanego surowca. Aż 44 procent dostaw węgla do produkcji energii elektrycznej i ciepła grupa Tauron ma z własnych kopalń.

„Brak porozumienia Taurona i PGG w kwestii zmiany warunków współpracy, w szczególności w odniesieniu do cen jednostkowych węgla oraz rocznych ilości dostaw węgla, o które Tauron wnioskował od grudnia 2019 r., spowodowały, że Tauron złożył PGG oświadczenie o wypowiedzeniu u mowy z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego, tj. na dzień 30 czerwca 2021 r. - czytamy w komunikacie.

Wypowiedzenie umowy dla PGG skutkować katastrofą finansową. Spółka odpowiedziała swoim komunikatem, w którym nie uznaje wypowiedzenia umowy przez Tauron Polska Energia S.A. z zachowaniem 6-miesięcznego okresu za skuteczne.

- Wykonanie kontraktu przez Tauron Polska Energia S.A. w 2020 roku do dnia dzisiejszego wyniosło niespełna 32 proc. zamówionej ilości węgla. Umowa wieloletnia miała za zadanie chronić obie strony przed wahaniami cen CIF ARA i w ten sposób równomiernie rozkładać ryzyko na obie strony kontraktu – twierdzą władze PGG

Jak dodają, w pierwszym okresie obowiązywania umowy ceny PGG S.A. były niższe od cen CIF ARA i Tauron Polska Energia S.A. kontrakt wykonywał.

- Kiedy indeks CIF ARA uległ obniżeniu, Tauron Polska Energia S.A. wystąpił z żądaniem zmiany ceny i faktycznie zmniejszył odbiory węgla, przenosząc całe ryzyko kontraktu na PGG S.A. PGG S.A. oczekuje respektowania zapisów umowy i zachowania 2-letniego okresu wypowiedzenia – zaznacza spółka.

Rzecznik Tauronu Tomasz Zimnoch poinformował, że spółka nie wyklucza kontynuowania współpracy z PGG, pod warunkiem dostosowania umowy do aktualnych warunków rynkowych 


 

Komentarze

Dodaj komentarz