Parafia św. Wawrzyńca.
Parafia św. Wawrzyńca.

Pomysł budowy drugiego kościoła na Wilchwach wyszedł od wiernych, głównie mieszkających na osiedlu 1 Maja. W 2008 roku, wierni przedstawili go arcybiskupowi Damianowi Zimoniowi, który wizytował wówczas parafie w okolicy.

- Ludzie podkreślali, że w Wodzisławiu nie ma kościoła pod wezwaniem patrona miasta. Argumentowali, że osiedle 1 Maja to duże skupisko czcicieli św. Wawrzyńca. Przekonali metropolitę katowickiego, który obiecał im, że będą mieli świątynię - wspominał w "Nowinach" w 2009 roku ks. Stanisław Czempka. 

Pierwotnie w planach było przeniesienie na Wilchwy zabytkowego kościółka z Bełku, ale sprzeciwiła się temu część mieszkańców. Przysłowiową kropkę nad i postawił wojewódzki konserwator zabytków z Katowic, który wydał negatywną opinię w tej sprawie. 

Od tego czasu parafianie wraz z księdzem proboszczem zakasali rękawy i wzięli się do budowy nowej świątyni.

Inwestycja jest jednak bardzo kosztowna. Mocno angażują się w nią sami mieszkańcy, którzy nie tylko składają się na inwestycję ale wraz z księdzem proboszczem, angażują się w budowę kościoła. 21 grudnia bieżącego roku, zamontowano już wieżę kościoła. W przyszłym roku powinna rozpocząć się budowa dachu.

W sieci ruszyła zbiórka, którą zorganizowała jedna z parafianek.

- Inwestycja tego dzieła Bożego jest bardzo kosztowna, [...] budowa idzie powoli, bo koszty finansowe związane z Budową Świątyni Bożej są ogromne i nie wystarcza nam pieniędzy żeby prace szły w ekspresowym tempie. W ostatnim czasie udało nam się zamontować wieżę kościelną [...],  wciąż jednak  potrzeba jeszcze dużo środków finansowych żeby w pełni ukończyć budowę Kościoła - czytamy w zbiórce.

- Wszystko robimy, żeby nazbierać środki i pomóc proboszczowi szybko ukończyć budowę tej świątyni - informuje inicjatorka akcji.

Autentyczność zbiórki potwierdził ks. Proboszcz Stanisław Czempka. Jak wskazuje, inicjatywa wyszła od samych mieszkańców.

- Rozmawiałem dzisiaj z tą Panią (organizatorką zbiórki). Sama podjęła tę inicjatywę. [...] Teraz inicjatywa jest w rękach ludzi. Za wszystko dziękuję - wskazał w wiadomości proboszcz Stanisław Czempka. 

Zakończenie budowy kościoła zależne będzie od zebranych środków. Docelowo świątynia ma mieć 500 metrów powierzchni.

 

By wesprzeć parafię w budowie kościoła, można wpłacić dowolną kwotę na jej konto - szczegółowe informacje znajdziemy na stronie parafii.

Zbiórka dostępna jest tutaj.

Komentarze

  • Normalnie myślący Świątynia do produkcji ciemnogrodu!!! 22 marca 2021 18:34Świątynia do produkcji ciemnogrodu!!!

Dodaj komentarz