Muzeum Wodzisław Śląski Witold Traczyk w latach 60. osiedlił się w Jastrzębiu-Zdroju 
Muzeum Wodzisław Śląski Witold Traczyk w latach 60. osiedlił się w Jastrzębiu-Zdroju 

Jak informuje urząd miasta, Witold Traczyk urodził się 8 lipca 1928 roku w Nowym Dworze Mazowieckim. Mimo młodego wieku od początku wojny działał w konspiracji, a następnie od września 1943 roku w szeregach Armii Krajowej pod pseudonimem „Kamil”.

- Podczas Powstania Warszawskiego walczył w kompani „K-2”, batalionu „Karpaty” Pułku Baszta w dzielnicy Mokotów. Brał udział w walkach o tzw. Królikarnie, przejęcie gmachu szkoły na ulicy Woronicza, obronę placówki przy ulicy Puławskiej 162 oraz natarcie na ulicę Kazimierzowską - opisuje jastrzębski magistrat.

Do niemieckiej niewoli dostał się 27 października 1944r. Przebywał w obozie w Skierniewicach, a następnie został wywieziony w głąb Rzeszy. Został osadzony w Stalagu X B Sandbostel, który  podczas II wojny światowej był obozem jenieckim dla żołnierzy i podoficerów. Przebywał tam do maja 1945 roku.

Do Jastrzębia-Zdroju przybył w latach 60-tych, gdzie (z racji wykształcenia) zawodowo związany był z kopalnią Zofiówka.

17 listopada 2000 roku Prezydent RP mianował Witolda Traczyka na stopień podporucznika, a następnie 7 kwietnia 2004 roku Minister Obrony Narodowej mianował go na stopień porucznika Wojska Polskiego. Witold Traczyk odszedł 8 stycznia 2021r. w wieku 92 lat.

 

Komentarze

Dodaj komentarz