Dominik Gajda Wójt Dla wójta Marklowic Tadeusza Chrószcza do najważniejszych zadań na najbliższe lata należy wyeliminowanie niskiej emisji 
Dominik Gajda Wójt Dla wójta Marklowic Tadeusza Chrószcza do najważniejszych zadań na najbliższe lata należy wyeliminowanie niskiej emisji 

Dzięki wsparciu gminy, marklowiczanie bardzo ograniczyli emisję zanieczyszczeń do powietrza. Z kominów leci nawet o połowę mniej pyłów zawieszonych niż w pobliskich: Radziejowie, Popielowie, Rydułtowach czy Pszowie. To głównie zasługa gminnego programu zwalczania niskiej emisji, który realizowano w latach 2018 - 2020.

- Na spotkaniu z mieszkańcami przedstawiliśmy projekt wymiany tzw. kopciuchów na kotły piątej klasy, opalane węglem i peletem. Zakładał on 10-letnią dzierżawę pieca za jednorazową opłatą 15 procent wartości pieca. W skrajnych przypadkach, słabiej uposażonych osób, rozdzielaliśmy całą kwotę na raty. Zainteresowanie było duże, skorzystało blisko 500 marklowiczan – podsumował wójt Tadeusz Chrószcz na konferencji online. 

Dzierżawę pieców o mocy 15 – 25 KW można przedłużyć albo odkupić kocioł. Zgodnie z przepisami ich właścicielem musiała być gmina.

- Podobne rozwiązanie zastosowaliśmy przy mikro oczyszczalniach ścieków. W dużym mieście byłoby to bardzo trudne do wykonania. Program działa w przypadku małych gmin – podkreśla wójt.

Na 1329 posesji 780 domów ma już nowe eko kotły, które emitują 10 – 15 razy mniej szkodliwych substancji niż "kopciuchy". 

Mieszkańcy, którzy zmodernizowali system grzewczy, a nie wzięli udziału w gminnym programie, korzystają z ulgi w podatku od nieruchomości. Opłata jest symboliczna i wynosi 1 grosz od m kw powierzchni mieszkalnej. Na całkowite zwolnienie nie pozwalają przepisy. Z ulgi korzysta 82 właścicieli posesji. Ze zniżki nie eliminuje uzyskanie pozagminnej dotacji, np. z Narodowego czy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szacuje się, że takich marklowiczan jest około 4 procent. 

- Nie spoczniemy na laurach. Zamierzamy skorzystać z programu WFOŚiGW "Czyste powietrze". Fundusz dysponuje na ten cel naprawdę dużymi pieniędzmi. Jeszcze w lutym albo w marcu uruchomimy w gminie punkt przyjmowania wniosków. Jego pracownik będzie pomagał w ich wypełnianiu. Program ma być nadal upraszczany, a wymogi złagodzone - zapowiada Tadeusz Chrószcz.

Doradcy Funduszu spotkali się z mieszkańcami już dwa razy w mobilnym biurze programu "Czyste powietrze". Zainteresowanie było spore. Marklowice zastanawiają się, czy jeszcze z własnego budżetu nie wspierać wymiany kotłów. Być może gmina zdecyduje się na działania pilotażowe. 
 

Komentarze

  • Hajer z Erebor Bo są Samorządowcy i "samorządowcy" 13 stycznia 2021 16:10Może Rybnik powinien wziąć przykład z Marklowic? Jak widać jeśli włodarz jest zdeterminowany to zawsze jakieś wyjście znajdzie. A w Rybniku to najchętniej wszystko zrzucono by na barki mieszkańców.

Dodaj komentarz