Dominik Gajda Wnętrze nowej siedziby Baru Mlecznego Krówka w Żorach przy ulicy Szeptyckiego
Dominik Gajda Wnętrze nowej siedziby Baru Mlecznego Krówka w Żorach przy ulicy Szeptyckiego

Mimo covidowych obostrzeń i zakazów ZAZ świętuje dekadę Baru Mlecznego Krówka, który działa przez cały tydzień. Teraz są dania wyłącznie na wynos. Do końca stycznia proponuje specjalne, jubileuszowe menu. 

- Zachęcamy do składania zamówień z wyprzedzeniem, osobiście lub telefonicznie pod nr telefonu 32 47 24 029. Bar Mleczny jest otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 10 -18 i w weekendy w godz. 11 – 16 – zaprasza Anita Wawoczny, dyrektor ZAZ-u. 

Jak dodaje, z powodu pandemii opóźnia się otwarcie drugiego lokalu - nowej restauracji Oberyba. 

- Chcemy powrócić nią do korzeni barów mlecznych, restauracja będzie serwowała wykwintne potrawy wegetariańskie i rybne w kompleksowo wyremontowanym, nowoczesnym i przytulny lokalu przy ulicy św. Augustyna Biskupa 38-40, czyli w pierwszej siedzibie baru Krówka! - podkreśla dyrektorka.

Nazwę Oberyba wybrano w konkursie dla mieszkańców. Przypomnijmy, że oberiba to po śląsku kalarepa. Nazwa powstała wskutek połączenia dwóch wyrazów.  

Zatrudniono kolejnych niepełnosprawnych pracowników, doposażono stanowiska. 

- Co do baru mlecznego, postanowiliśmy handlować. Krówka działa od marca, obecnie gotujemy   na wynos. Na szczęście ominął nas koronawirus, więc nie musieliśmy zamykać zakładu. Jubileuszowe menu cieszy się dużą popularnością. To dobra wiadomość, bo z powodu pandemii przychody baru spadły o 60 procent – wskazuje Anita Wawoczny.

Klienci chwalą sobie najbardziej chyba placek po węgiersku. Chętnie biorą też różne rodzaje kotletów i mięs. W weekendy menu jest jeszcze bardziej atrakcyjne. Przed pandemią bar wydawał 300 – 400 posiłków dziennie, teraz o połowę mniej. W ciągu dekady sprzedał ok. 1,355 mln porcji różnych dań! Zmiany menu są dwa razy w roku: wiosną i jesienią.        

W Krówce pracuje 30 osób, w tym 23 niepełnosprawnych. Rotacja nie jest duża, wielu niepełnosprawnych jest tu od początku. Są zatrudnieni głównie jako pomoc kucharza, a kilka osób dba o czystość. W całym ZAZ-ie pracuje 80 niepełnosprawnych. 

Wszystko zaczęło się 14 stycznia 2011 roku. Prezydent Waldemar Socha, jego ówczesny zastępca a obecny wicemarszałek Wojciech Kałuża, przewodniczący rady miasta Piotr Kosztyła oraz ówczesny dyrektor ZAZ Jerzy Krótki odtwarzając słynną scenę z kultowego filmu „Miś” uroczyście otworzyli Bar Mleczny przy ul. Biskupa 40.

Pierwsi klienci złożyli zamówienia trzy dni później. Od tamtej pory bar zdobył uznanie gości, ma wielu stałych klientów. Cały czas się rozwija, a wyrazem tego była zmiana siedziby w marcu 2018 roku do większej przy ulicy Szeptyckiego 14. 

Jubileuszowe menu specjalne:

Piątek 22.01.2021
Wodzionka
Fish and chips w cieście curry z kapustą kiszoną
Risotto

Sobota 23.01.2021
Zupa malezyjska z batatami
Polędwiczki w sosie grzybowym z kopytkami
Półmisek sałat z grillowanym halloumi i arbuzem i warzywami

Niedziela 24.01.2021
Rosół wołowy
Pstrąg pieczony w ziołach
Kotlety z ananasem i żurawiną

Poniedziałek 25.01.2021
Zupa meksykańska
Pizza
Makaron ze szpinakiem

Wtorek 26.01.2021
Zupa rybna z filetem z dorsza
Kartacze z mięsem
Filet drobiowy w płatkach kukurydzianych

Środa 27.01.2021
Zupa koperkowa
Golonko z kością
Prażonka (kociołek)

Czwartek 28.01.2021
Krem paprykowo- pomidorowy
Naleśniki ze szpinakiem mozarellą i suszonym pomidorem
Mix pierogów smażonych

Piątek 29.01.2021
Chłodnik pomidorowy
Panierowany camembert z pieczonymi ziemniaczkami i włoszczyzną
Panierowany kalafior i jajko sadzone

Komentarze

Dodaj komentarz