Ireneusz Stajer Sygnatariusze listu intencyjnego
Ireneusz Stajer Sygnatariusze listu intencyjnego

Stała się ważna rzecz. We wtorek po godzinie 14 w auli  Centrum Kształcenia Ustawicznego Politechniki Śląskiej przy ulicy Kościuszki sygnowano list intencyjny w sprawie powołania Centrum Projektowego Fraunhofera. Będzie to ośrodek badań na rzecz zielonej przyszłości.

Powstanie we współpracy z niemieckimi organizacjami wspierającymi przemysł w Europie. W jego ramach będą realizowane działania z zakresu m.in. transformacji energetycznej oraz koncepcji inteligentnego regionu.

List intencyjny podpisali rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk oraz przedstawiciele władz regionalnych i samorządowych: Wojciech Kałuża, wicemarszałek województwa śląskiego; Mieczysław Kieca, przewodniczący Zarządu Związku Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego; Adam Wawoczny, dyrektor Biura Związku i Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. Nie przyjechali przedstawiciele strony niemieckiej. W związku bowiem z pandemią, po powrocie do Monachium musieliby przejść 10-dniową kwarantannę. 

- Jedną z szans na skuteczną transformację w województwie śląskim jest stworzenie centrum projektowego. Chcemy, by miejscem realizowanego wspólnie z Politechniką Śląska przedsięwzięcia był Rybnik. Biznes musi znaleźć odpowiedź w nauce, a nauka w biznesie. Prowadzimy dialog w tej sprawie z instytutem w Monachium – powiedział wicemarszałek Kałuża, który podziękował m.in. rektorowi. 

- Politechnika Śląska w zeszłym roku obchodziła 75-lecie istnienia. Została utworzona właśnie na Śląsku, żeby wspierać rozwój gospodarczy regionu. CKU w Rybniku to również tradycja, blisko już 60-letnia. Podpisanie listu intencyjnego, to dla nas realizacja misji i celów badawczych – zaznaczył profesor Mężyk.   

Centrum projektowe będzie działało pod szyldem "Zaawansowane Inteligentne Technologie dla Zielonej Przyszłości" (ang. Advanced Intelligent Technologies for a Green Future). Inwestycja będzie wspierała rozwój współpracy międzyregionalnej województwa z krajem związkowym Saksonią (Niemcy). 

W Centrum będą zaangażowane takie organizacje, jak: Towarzystwo Fraunhofera Wspierania Badań Stosowanych (niem. Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V.) w Monachium oraz Instytut Fraunhofera ds. obrabiarek i technologii formowania (niem. Fraunhofer-Institut für Werkzeugmaschinen und Umformtechnik IWU) w Chemnitz. 

Celem zainaugurowanej współpracy jest wzmocnienie potencjału naukowego Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego oraz działalność na rzecz transformacji przemysłowej regionu w kierunku zielonej gospodarki.

Nazwa powstającego ośrodka „Zaawansowane Inteligentne Technologie dla Zielonej Przyszłości” stanowi jednocześnie zapowiedź działań, które będą w nim podejmowane. 

 

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz