Robert Lewandowski.
Robert Lewandowski.

W poniedziałek panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bełku od rana miały ręce pełne roboty. Przygotowywały bowiem tradycyjne kreple, które następnie trafiły do dzieci z przedszkola Bajkowy Ogród w Bełku. W przygotowanie pysznych pączków zaangażowanych było kilka pań, które musiały ze sobą ściśle współpracować. Ich przyrządzenie wymagało dobrej koordynacji, gdyż ostatecznie miały trafić do 125 przedszkolaków. Nad wszystkim czuwała Krystyna Gawlik, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Bełku.

Jaki jest sekret pysznych pączków? To tradycyjny przepis, przekazywany z pokolenia na pokolenie.

- Receptura pochodzi od naszych babć. Do tej pory panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowują je tak, jak kiedyś robiły to nasze babcie - mówiła Jolanta Szejka, sołtys Bełku.

Usmażone pączki trafiły do dzieci, wśród których nie brakowało łasuchów. Nic dziwnego. Na widok świeżych i pachnących pączków, każdy miał ochotę ich spróbować. Zadowolone przedszkolaki podziękowały paniom za przygotowanie pysznych słodkości. Gospodyniom wręczono kolorowe rysunki, przedstawiające krajobrazy z Bełku.

 

Przepis na domowe pączki:

Składniki: 1 kg mąki, 15 dkg cukru, 7 żółtek, 1 całe jajko, 15 dkg drożdży, 20 dkg masła oraz 0,5l mleka. Sekretnym składnikiem są 2 łyżki spirytusu, które sprawią, że podczas pieczenia pączki nie będą chłonęły zbyt wiele tłuszczu. 

Przygotowanie: Jajka ubijamy na sztywno. Następnie w mleku rozpuszczamy drożdże, dodajemy mąkę, cukier, masło i ubite jajka. Wszystko dokładnie mieszamy. Ciasto należy odstawić na około godzinę, aż podwoi swoją objętość. Po tym czasie musimy je cienko rozwałkować. Szklanką z ciasta wykrawamy krążki. Na połowę z nich nakładamy nadzienie, przykrywamy pozostałymi krążkami i zlepiamy brzegi. Pączki smażymy na rozgrzanym oleju lub smalcu. Będą gotowe, kiedy uzyskają złoty kolor.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz