www.raciborz.pl   Po 15 marca poznamy założenia Parku Kulturowego w Raciborzu
www.raciborz.pl  Po 15 marca poznamy założenia Parku Kulturowego w Raciborzu

To trudny czas dla przedsiębiorców, zwłaszcza dla gastronomii, dlatego nie narzucamy tempa prac nad uchwałą. Będziemy konsultować i dopracowywać jej zapisy – przyznaje Maria Olejarnik miejska konserwator zabytków, koordynator prac nad uchwałą.

- Jestem mocno zdeterminowany, aby Racibórz, wzorem miast stawiających na estetykę, doczekał się parku kulturowego w obrębie historycznej starówki – powiedział wiceprezydent Dawid Wacławczyk, przewodniczący zespołu ds. prac nad utworzeniem Parku Kulturowego Stare Miasto.

Jego zdaniem, ogromne banery z plastiku, nadmiar bodźców wzrokowych, chaos reklamowy, zbyt liczne potykacze, jaskrawe i kolorowe parasole oraz zbyt wielkie konstrukcje rozłożonych na stałe budowli gastronomicznych udających sezonowe ogródki…szkodzą wizerunkowi miasta, samopoczuciu mieszkańców i turystów. 

- O wiele lepiej czujemy się i funkcjonujemy w przestrzeni estetycznej, uporządkowanej, gdzie architektury nie zasłaniają reklamy, a pełni ona formę biżuterii miejskiej. Znamy przykłady nie tylko zza granicy, ale i polskich miast takich jak Kraków, Karpacz, Zakopane czy Bieruń – podkreśla wiceprezydent. 

W spotkaniu obok pracowników urzędu uczestniczyli także radni: Zuzanna Tomaszewska, Zygmunt Kobylak, Henryk Majnusz oraz dyrekcja Raciborskiego Centrum Kultury.

Park kulturowy, co to takiego?

Racibórz ma szansę być jednym z pierwszych śląskich miast, które wprowadzi park kulturowy -  szczególną formę ochrony stworzoną z myślą o wyróżniających się krajobrazowo terenach z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej.  Na obszarze parku kulturowego uregulowane byłyby kwestie dotyczące m. in. umieszczania tablic, napisów i ogłoszeń reklamowych, czy form małej architektury. Intencja jest taka, by chronić i eksponować to co najbardziej wartościowe z punktu widzenia dorobku historycznego, architektonicznego i urbanistycznego miasta.

Prace nad utworzeniem parku kulturowego w Raciborzu ruszyły we wrześniu 2019 roku. Zaangażowano w nie m. in. Łukasza Konarzewskiego Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 19 grudnia rada miasta podjęła uchwałę o podjęciu prac nad utworzeniem w Raciborzu parku kulturowego. Wczesną wiosną proponowany projekt uchwały ustanawiającej „Park Kulturowy Stare Miasto w Raciborzu” został poddany konsultacjom społecznym, w czasie których można było składać wnioski dotyczące tego projektu, korzystając z załączonego formularza. Do urzędu wpłynęło kilkadziesiąt takich wniosków. Odbyło się także spotkanie z przedsiębiorcami, prowadzącymi działalność w lokalach położonych w Starym Mieście. Później prace nad ustanowieniem Parku zawieszono z uwagi na pandemię.

Założenia

Zgodnie z propozycją park kulturowy w Raciborzu miałby zostać utworzony na obszarze śródmieścia w obrębie biegu dawnych murów miasta oraz dawnego przedmieścia Bronki.  Dzięki niemu starówka zyska na atrakcyjności turystycznej i odsłoni walory architektoniczne oraz historyczne.

Trwają prace nad doprecyzowaniem zapisów uchwały. Wciąż możliwe jest składanie uwag. Póki co można je adresować do Miejskiego Konserwatora Zabytków na mkz@um.raciborz.pl. Wkrótce powstanie dedykowana temu tematowi podstrona internetowa i nowe kanały do kontaktu.

Wstępnie planuje się aby wypracowany projekt uchwały przedstawić radnym jesienią tego roku. A vacatio legis zostanie wydłużone do 12, a być może nawet 18 miesięcy.

Jeśli uchwała wejdzie w życie w proponowanym na teraz kształcie, to w ciągu kilkunastu miesięcy od jej przyjęcia uporządkowana zostanie kwestia ogródków gastronomicznych, które zgodnie z zapisami uchwały będą mogły funkcjonować tylko w ramach określonych zasad dotyczących m. in. wysokości i rodzaju ogrodzeń, czy kolorystyki parasoli i markiz – proponowana uchwała dopuszcza tylko kolory: biały, brązowy i ich odcienie.

Na mocy poddanej pod konsultacje uchwały wprowadzone byłyby ponadto m.in. regulacje dotyczące stosowania bilbordów i banerów, zakaz wieszania reklam i szyldów powyżej parteru. W uchwale znajdują się ponadto zapisy dotyczące witryn sklepowych – na mocy uchwały mogłyby być wyklejanie maksymalnie do 20 proc. powierzchni, w sposób estetyczny, nośnikiem o stonowanych kolorach dostosowanych do kolorystyki budynku. Aktualnie specjalnie powołany zespół pracuje nad utworzeniem nowego projektu uchwały o Parku Kulturowym. Projekt ten jeszcze w fazie roboczej zostanie opublikowany na stronie internetowej urzędu miasta po 15 marca.

Głównym celem podjętych działań jest podwyższenie świadomości oraz współodpowiedzialności wszystkich mieszkańców za publiczną przestrzeń miasta.

  
 

Komentarze

Dodaj komentarz