Na zdjęciu Robert Kufieta - Stowarzyszenie Kolej na Knurów / Foto: Robert Lewandowski.
Na zdjęciu Robert Kufieta - Stowarzyszenie Kolej na Knurów / Foto: Robert Lewandowski.

- W Knurowie, układ komunikacyjny jest właściwie nie zmieniony od czasów WPK Katowice. Warto byłoby pomyśleć o tym, żeby dopasować ten układ do obecnej sytuacji. Miasto rozrasta się w różnych kierunkach, stworzenie nowych przystanków spowodowałoby, że więcej mieszkańców miałoby lepszą dostępność do komunikacji miejskiej - mówi nam Robert Kufieta ze Stowarzyszenia Kolej na Knurów.

Mieszkańcy zgłaszają swoje uwagi dotyczące braku komunikacji miejskiej, w dojazdach do nowych osiedli czy cmentarza komunalnego. 

 - Miasto rozrasta się przy ulicy Jęczmiennej. Mieszkańcy mają także problem z dotarciem do cmentarza komunalnego przy ulicy Rakoniewskiego. Mimo, że ludzie piszą o tym, transportu zbiorowego nadal tam nie ma. Trzeba pomyśleć o tych osobach, które korzystają z komunikacji zbiorowej i zapewnić im dojazd tam, gdzie tego oczekują - dodaje nasz rozmówca. 

Knurów jest także słabo skomunikowany z Rybnikiem. Po otwarciu nowego centrum przesiadkowego w Szczygłowicach, z Knurowa zniknęła ostatnia linia autobusowa 311C, łącząca Szczygłowice z Rybnikiem. Obecnie pozostało jedynie weekendowe połączenie kolejowe.

 - Cały czas pojawia się postulat mieszkańców dotyczący braku dojazdu do Rybnika. Monitorujemy sytuację i zauważamy, że ludzie ciągle podkreślają ten problem. Wiele osób ma rodzinę w Rybniku czy potrzebuje dojechać tam na zakupy lub do szkoły. Jednocześnie mieszkańcy Rybnika chętnie skorzystaliby z dojazdu do Gliwic, gdzie studiuje i pracuje wiele osób. Teraz możliwości te są bardzo ograniczone - mówi Robert Kufieta.

Przyznaje, że problemem w uruchomieniu nowych linii autobusowych mogą być finanse. W kontekście dojazdu do Rybnika rozwiązaniem może być kolej. 

- Wydaje mi się, że najprostszym rozwiązaniem jest uruchomienie codziennych połączeń Kolei Śląskich, na zlecenie marszałka województwa śląskiego - dodaje. 

Coś w tej sprawie jednak drgnęło. Między innymi dzięki staraniom stowarzyszenia, Ministerstwo Infrastruktury uwzględniło wniosek o odbudowę przystanku kolejowego bliżej centrum Knurowa.

Wszystko wskazuje więc na to, że do 2025 roku kolej pasażerska zbliży się do mieszkańców i powstanie nowy peron w nowej lokalizacji. Pozostaje więc czekać, czy w ślad za tym pójdzie zwiększona oferta przewozowa na trasie Gliwice - Rybnik. Jak pokazuje połączenie weekendowe Gliwice - Wisła Głębce, przez Knurów i Rybnik, zainteresowanie jest spore.

Co sądzi na ten temat knurowski magistrat oraz Zarząd Transportu Metropolitalnego? O tym będziemy informować niebawem.

Na mapie na zielono zaznaczone są przystanki autobusowe. Na czerwono zaznaczono obszary, gdzie nie dociera komunikacja miejska (1) lub dociera w bardzo ograniczonym zakresie (2).

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz