Hanna Kustra: Ty mój Śląsku...

Ty mój Śląsku, piękna niepowtarzalna kraino, kiedy cię ludzie władzy dostrzegą i zaczną szanować? Niech zobaczą to, co my widzimy, mimo małych mankamentów, niedoskonałości, jesteś piękna i wartościowa. Mamy swój język, tradycje, wspaniałych ludzi zapisanych na kartach historii, mimo wielu podziałów zawsze razem, wspólnie. Jesteś moim domem, w którym się budzę i zasypiam. Domem, gdzie drzwi zawsze są dla wszystkich otwarte, wielokulturowym i tolerancyjnym. Chciałabym odkłamać rzeczywistość, aby nikt się już więcej nie bał mówić w swym - tym naszym pięknym języku, aby moje dzieci mogły dumnie godać po naszymu i nie były wyśmiewane. 

Drogi rządzie, my nie jesteśmy patologią, a nasz język śląski nie jest zagrożeniem dla polszczyzny w całym kraju. Macie klapki na oczach i Śląska się boicie, a warto słuchać, rozmawiać. Możecie się od nas wiele nauczyć: szacunku, akceptacji, tolerancji, wytrwałości i porządku. Droga obecna władzo, że wy niezły bajzel macie w tym swoim Archeo! Pisanie ustaw na kolanie, co w większości są wydmuszkami, brak szacunku do Kobiet i osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów, przedsiębiorców. Jedno wam trzeba przyznać, że wasze tak nieporadne zachowania i zakłamania w czasie pandemii jednoczy ludzi. Ludzie już mają dosyć udziału w tym waszym przedstawieniu kukiełkowym.

Powoli kończy się etap chłodu, szarości, natura się budzi, tak jak i za oknem czuć powiew świeżości ciepła, tak i u władzy na naszą korzyść - przyjdzie lepsza, nowa zmiana. Jaka to będzie zmiana, to już od nas tu na dole zależy, od nas obywatelek i obywateli tego kraju. A możemy małymi krokami od nas, od naszych małych krain i domów.

Wielkimi krokami zbliża się Narodowy Spis Powszechny Ludności, choć kolejny raz rząd robi nam pod górka, to My Ślązoki też możemy się spisać, a czym więcej nas będzie, to daję nam większą siłę przebicia i bycia zauważalnymi. Niech zobaczą, jak wielu nas jest. A jak to zrobić? Ano tak: w punkcie 9 "Jaka jest twoja narodowość?" wybieramy "inna" i wpisujemy "śląska", a w punkcie 11 "Jakim językiem posługujesz się na co dzień?" Wpisujemy: "śląskim".

Pomóż spisać się też osobom starszym, bo tym razem ze względu na pandemię spis odbywa się internetowo, na stronie spis.gov.pl. A co najważniejsze spis rusza od 1 kwietnia, a zakończy się 30 września. Spis jest obowiązkowy, a prawo do niego ma każda osoba posiadająca nadany numer Pesel.

Więc co, ruszamy, spiszmy się, a mały kamyczek niech poruszy lawinę.

Hanna Kustra, Ogólnopolski Strajk Kobiet

 

Komentarze

  • One 02 kwietnia 2021 12:08...a byłaś Ty kobieto na Warmii czy mazurach albo na Kaszubach lub w Małopolsce>>>?.
  • Bartłomiej Brawo 26 marca 2021 14:31Dziękuję za ten artykuł. Na Śląsku wszyscy powinni o tym mówić i organizować pomoc osobom starszym we wpisywaniu się, przy okazji przypominając o możliwości wpisania narodowości śląskiej i języka śląskiego - na pewno wiele starek i starzików by je wpisało.

Dodaj komentarz