CC / giebel.com.pl
CC / giebel.com.pl

"Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie od początku pandemii" - powiedział w czwartek Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że służba zdrowia zbliża się do granic wydolności. 

- Zbliżamy się jednak do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia liczby, która uniemożliwi leczyć pacjentów, zrobimy wszystko, by do tego nie doszło - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślił premier, chodzi o dostępność lekarzy, pielęgniarek i pozostałego personelu medycznego. 

- Sytuacja epidemiczna nie pozostawia nam za wiele marginesu swobody. Wszystkie nawet trudne decyzje, są na ten moment konieczne, by opanować falę - dodał premier.

Kolejne graniczenie mobilności, ograniczenie swobód gospodarczych. Co zmienia się w obostrzeniach?

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte (hurtownie i składy budowlane będą działały normalnie, by zapewnić płynność branży budowlanej),
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni,
  • Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce,
  • Żłobki i przedszkola zamknięte - w placówkach tych będą mogły znajdować się wyłącznie dzieci rodziców, którzy wykonują zawody medyczne i służb porządkowych, w trakcie wykonywania prez nich obowiązków służbowych,
  • Sport tylko dla zawodowców - ograniczone będzie działanie obiektów sportowych - te do 9 kwietnia będą całkowicie zamknięte. Będą  z nich mogli wyłącznie korzystać zawodowi sportowcy.

Kościoły nadal otwarte.

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

- Chciałem zwrócić uwagę, że mamy tam również zaostrzenie standardów. Wydaje się, że głównym wyzwaniem jest przestrzeganie tych obostrzeń. Dlatego ja wczoraj spotkałem się z biskupem Nizińskim i rozmawialiśmy na temat przestrzegania reguł. Wczoraj po naszym spotkaniu został wydany komunikat, gdzie również strona kościelna zobowiązała się egzekwowania i wspierania przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Myślę, że te regulacje mogą być wprowadzane w dialogu - dodał Adam Niedzielski.

Pozostałe ograniczenia pozostają bez zmian.

Komentarze

Dodaj komentarz