Facebook.com / Rybnik.eu
Facebook.com / Rybnik.eu

Niedziela Wielkanocna jest zwieńczeniem minionego tygodnia, będącego okresem wspomnienia najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, czyli Wielkiego Tygodnia. Ostatnie trzy doby tego tygodnia to Triduum Paschalne. Wielkanoc właściwie rozpoczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Wówczas zapala się paschał, który symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. 

Rezurekcję odprawia się w Niedzielę Wielkanocną, traydyjnie o godzinie 6 rano.  Wtedy też Najświętszy Sakrament, w uroczystej procesji trzykrotnie obnoszony jest wokół kościoła. Z reguły procesja odbywa się pośród bicia dzwonów i pieśni wielkanocnych. Dawniej, rozpoczęciu mszy rezurekcyjnej towarzyszył huk armat, dziś, choć coraz rzadziej wybuchy petard. Celem nabożeństwa jest obwieszczenie światu dobrej nowiny, o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

W polskiej tradycji, po porannej rezurekcji zasiada się do uroczystego śniadania wielkanocnego, rozpoczynającego się od składania życzeń i dzielenia się święconką z koszyczka. Z reguły na stołach znajdują się jajka, wędliny, barszcz biały, żurek czy wielkanocne wypieki. 

W tegoroczne święta, obrzędy w wielu parafiach są jednak ograniczone. Procesje rezurekcyjne zorganizowano tak, by nie naruszać wymagań sanitarnych. Wiele parafii, całkowicie z nich zrezygnowało.

Komentarze

Dodaj komentarz